Ukraina i Polska mają te same zagrożenia, którym stawiają czoła w cyberprzestrzeni - powiedział do uczestników Forum Ekonomicznego w Karpaczu wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow. Podziękował polskiemu rządowi za wsparcie w tym zakresie, m.in. w zachowaniu ukraińskich rejestrów państwowych.
W wystąpieniu odtworzonym podczas panelu Forum Ekonomicznego poświęconego wojnie w Ukrainie i cyberzagrożeniom transgranicznym Fedorow przypomniał, że już pół roku Ukraina walczy o swoją przyszłość, o demokratyczny wybór i o przeżycie jako naród.
"Codziennie walczymy nie tylko na linii frontu, ale też w cyberprzestrzeni. Nawet przed inwazją na pełną skalę Rosja cały czas atakowała Ukrainę - naszą krytyczną infrastrukturę, rejestry państwowe, banki, wszelkiego rodzaju zasoby. To właśnie wojna poprzez wojnę cybernetyczną. Ukraina skutecznie się temu przeciwstawia"
– zapewnił wicepremier.
"Pokazujemy całemu światu, że Rosja nie jest tak potężna, jak każdy sobie wcześniej wyobrażał. Tak naprawdę nie jest drugą najlepszą armią świata, a technologie cyfrowe są obecnie tak samo ważne, jak tradycyjne narzędzia wykorzystywane w wojnie, na przykład w systemie obrony przeciwlotniczej przeciwko pociskom udaje nam się odpierać właściwie 99 procent ataków rosyjskich"
- powiedział.
Podkreślił wagę cyfrowej, informatycznej reakcji na zagrożenia.
"Te rozwiązania cyfrowe są kluczowe dla przetrwania państwa, dla jego zdolności do działania nawet w warunkach pełnoskalowej inwazji; potrzebujemy też oczywiście najlepszych, świetnie przeszkolonych ekspertów cyberobronności"
– zaakcentował Fedorow.
"Nowoczesne czasy wymagają nowoczesnych rozwiązań. Ciągłej poprawy wymaga między innymi bezpieczeństwo serwerów państwowych. Musimy być tu cały czas gotowi na potencjalne cyberataki, korzystać z najskuteczniejszych narzędzi, a także wspólnych działań z partnerami i wymiany najlepszych praktyk z innymi władzami rządowymi"
– wymienił.
"Jesteśmy wdzięczni polskiemu rządowi za niesamowite wsparcie i za współpracę. W szczególności dziękujemy za pomoc w uratowaniu naszych rejestrów państwowych. Ukraina i Polska nie tylko mają wspólną granicę fizyczną, ale mają te same zagrożenia, którym stawiają czoła w cyberprzestrzeni"
– zdiagnozował ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej.
"Kilka tygodni temu podpisaliśmy porozumienie z Polską nt. cybersfery. To pozwala nam łączyć siły przeciwko cyberatakom i kampaniom dezinformacyjnym płynącym z Rosji. Wspólnie opracowujemy scenariusze dla skutecznego bronienia w przestrzeni cybernetycznej naszego demokratycznego świata. W Ukrainie wygramy, to tylko kwestia czasu. Dziękuję Polsce za bycie tak wielkim przyjacielem Ukrainy"
– zaakcentował Mychajło Fedorow.