10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Uhonorowano gen. Marka Bezruczkę. Szczerski: "Jest przykładem bohatera, którego czyny łączą, a nie dzielą"

Dzisiaj odbyła się uroczystość nadania imienia generała Marka Bezruczki skwerowi na warszawskiej Woli. W uroczystości udział wziął m.in. ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia i Szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski. Wydarzenie to wpisuje się w obchody stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, których kulminacją będą sobotnie uroczystości z udziałem Prezydenta RP i najwyższych władz państwowych. 

Krzysztof Szczerski
Krzysztof Szczerski
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Na czwartkowej uroczystości obecni byli także przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Opieki nad Mogiłami Żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Skwer im. Marka Bezruczki mieści się przy ul. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej.

W okolicznościowym wystąpieniu minister Szczerski podkreślił zasługi generała Bezruczki w walce o wolną Polskę i wolną Ukrainę, będącej ucieleśnieniem dewizy „za wolność naszą i waszą”. Przypomniał, że to wolność właśnie jest wartością szczególnie cenioną przez oba narody, a postać generała Bezruczki jest przykładem bohatera, którego czyny łączą, a nie dzielą. Dodał, że przypominanie o tym jest szczególnie ważne dzisiaj w świetle agresji i prób ograniczania suwerenności Ukrainy i innych państw byłego Związku Sowieckiego.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz miasta, Ambasady Ukrainy, rodziny generała Bezruczki i społeczności ukraińskiej w Warszawie, a także harcerze oraz członkowie Społecznej Inicjatywy Opieki nad Mogiłami Żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.


Gen. Marko Bezruczko (ur. 1893 w Tokmaku, zm. 1944 w Warszawie) był dowódcą 6. Siczowej Dywizji Strzelców Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W kwietniu 1920 r. została ona podporządkowana 3. Armii Wojska Polskiego i otrzymała rozkaz wymarszu na front. Liczyła wówczas ponad 2 tys. żołnierzy. 7 maja 1920 dowodzona przez Bezruczkę dywizja wraz z polskimi wojskami zajęła Kijów.

Dywizja Bezruczki wspólnie z polskimi żołnierzami 31. Pułku Strzelców Kaniowskich z powodzeniem broniła Zamościa przed Armią Konną Budionnego w walkach między 29 a 31 sierpnia 1920 r.

Dzięki temu Wojsko Polskie zyskało czas i 31 sierpnia 1920 r. połączone siły polskie i ukraińskie były w stanie rozbić Armię Konną podczas bitwy pod Komarowem. Gen. Bezruczko pochowany jest na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli. Są tam groby blisko stu ukraińskich oficerów Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Bitwa Warszawska 1920 #Marko Bezruczko

po