Akademia Demokracji to nowy projekt Fundacji Niezależne Media, którego podstawowym zadaniem jest podniesienie świadomości obywatelskiej oraz umocnienie standardów demokratycznych w Polsce.
Na organizowane przez Akademię szkolenia przychodzą tłumy! Każdemu spotkaniu towarzyszy ogromne zainteresowanie. A to za sprawą i samej tematyki, i doświadczonych wykładowców. Stworzony zespół prawników specjalizujących się w prawie wyborczym, cenionych wykładowców oraz działaczy obywatelskich, członków komisji wyborczych, mężów zaufania prowadzi bowiem zajęcia z zakresu prawa wyborczego oraz szkolenia praktyczne polegające na rozwiązywaniu przez uczestników konkretnych problemów, z jakimi mogą się spotkać w dniu wyborów.
Podczas wykładów i szkoleń, jakie odbędą się w sumie w kilkudziesięciu miastach w różnych regionach Polski będzie można się zapoznać także z wiedzą dotyczącą relacji z mediami i komunikowania z opinią publiczną. Zajęcia prowadzą doświadczeni i znani w całym kraju dziennikarze! Dzięki takiemu podejściu uczestnicy dowiadują się o przysługujących im prawach, uczą się walki z zagrożeniami związanymi z próbami ograniczania uczciwości procesu wyborczego.
Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje materiały zawierające praktyczne wskazówki, w jaki sposób czuwać nad procesem wyborczym, jak reagować na jego zakłócanie oraz z zakresu prawa regulującego kwestie ochrony danych osobowych (to 30 tys. biuletynów!).
Do tej pory odbyło się jedenaście szkoleń, w których już wzięło udział ok. 700 osób! To nie koniec: z uwagi na ogromną i stale rosnącą popularność działań Akademii Demokracja - zaplanowanych jest kolejnych 61. szkoleń we wszystkich województwach, a zainteresowanych udziałem w nich... ponad 3 tysiące osób!
Dla chętnych na stronie akademii działa specjalna infolinia. Ekspertów można również posłuchać podczas spotkań online.
Skąd pomysł na tę formę uświadamiania i aktywnego angażowania społeczeństwa w proces wyborczy? Jak wyjaśniają pomysłodawcy, Fundacja Niezależne Media ściśle współpracuje z prężnym ruchem społecznym, jakim są Kluby „Gazety Polskiej”, dlatego też zainicjowanie Akademii Demokracji jest oczywistą konsekwencją jej dotychczasowej aktywności.
Jakie są cele Akademii Demokracji?
Jak czytamy na stronie akademia-demokracji.pl:
"Należy dokładać wszelkich starań, by zagwarantować pełną uczciwość tego procesu oraz dać wszystkim stronom politycznego sporu równe prawa do uczestniczenia w transparentnej kampanii wyborczej oraz w finałowym elemencie – głosowaniu i liczeniu głosów".
Celem nadrzędnym projektu jest zatem aktywizacja wyborców oraz edukacja w zakresie prawa wyborczego, a co za tym idzie wzbudzenie zachowań pro frekwencyjnych.
Twórcy Akademii Demokracji swoją misję określają w kilku punktach:
- kształtowanie postaw społecznych,
- edukowanie Polaków,
- zachęcanie do udziału w wyborach,
- zachęcanie do angażowania się w pilnowanie przestrzegania wyznaczonych norm i zasad,
- promowanie i animowanie niezależnej debaty publicznej,
- angażowanie przedstawicieli lokalnych społeczności do działania na rzecz swoich regionów.