Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Tychy chcą pomóc restauratorom

W związku z planowanym na 15 maja otwarciem ogródków na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach samorząd Tychów zadeklarował chęć pomocy restauratorom poprzez danie im możliwości powiększenia zewnętrznych przestrzeni przy lokalach.

Rząd podał w środę, że restauracje i kawiarnie w kraju będą mogły wznowić działalność od 15 maja – na razie w ogródkach zewnętrznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że jeśli utrzymają się tendencje spadkowe pandemii, z końcem maja otwarta ma być gastronomia wewnątrz lokali, z obłożeniem 50 proc.

Reklama

Na razie, jak poinformowała rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok, tamtejszy samorząd będzie chciał pomóc restauratorom, którzy zostali dotknięci negatywnymi skutkami pandemii, m.in. umożliwiając im powiększenie ogródków gastronomicznych w lokalach wynajmowanych od gminnych jednostek na terenie miasta.

„Dzięki temu będzie można obsłużyć większą liczbę klientów, spełniając przy tym wszelkie normy narzucone przez służby sanitarne” – powiedział, cytowany przez Grudniok, prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Restauratorzy, który chcieliby skorzystać z takiej możliwości, powinni zwrócić się z wnioskiem do administratora, z którym mają zawartą umowę (MZUIM, MZBM, MOSIR lub wydział gospodarki nieruchomościami urzędu miasta). Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidualnie.

W podobny sposób pomagały już lokalnym restauratorom w ubiegłym roku m.in. władze Warszawy. W sierpniu 2020 r. zwężono tam o jeden pas rondo na pl. Zbawiciela. Władze Warszawy podkreślały, że dzięki zwężeniu jezdni i poszerzeniu strefy klienci lokali mogli zachować bezpieczny dystans między sobą, a zarazem zwiększyła się przestrzeń dla pieszych.

Tyscy samorządowcy – podobnie jak wiele innych miast w kraju – zwalniają też restauratorów od opłaty koncesyjnej. Podczas sesji rada miasta przedłużyła styczniowe zwolnienie z tej opłaty za pierwsze cztery miesiące br. – do końca sierpnia.

Przyjęta uchwała zakłada zwolnienie gastronomów z opłaty za koncesję alkoholową w okresie od maja do końca sierpnia 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy uiścili już opłatę, otrzymają zwrot środków (w wysokości drugiej raty czyli 1/3 opłaty).

Urząd miasta oszacował, że wprowadzona ulga uszczupli budżet miasta na ok. 120 tys. złotych. Z ulgi może skorzystać ponad 130 tyskich przedsiębiorców. W okresie od 1 stycznia – 30 kwietnia 2021 r. ze zwolnienia z opłaty za koncesję alkoholową skorzystało tam 135 gastronomów.

Reklama