Po ostatnim szczycie w Brukseli, gdzie wszystkie kraje oprócz Polski zgodziły się na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, w naszym kraju rozpoczęło się straszenie "polexitem". O krok dalej poszedł Donald Tusk, który podczas promocji swojej książki we Wrocławiu stwierdził, że grozi nam "wypierpol". Tymczasem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen studzi emocje, tłumacząc, że "Polska poprosiła o więcej czasu".
Ktoś złośliwie i niewulgarnie, bo to jest tylko potencjalnie wulgarny skrót myślowy, na Twitterze napisał, że nie grozi nam żaden polexit, tylko wypierpol. I domyślam się, o co autorowi chodziło
- stwierdził Donald Tusk podczas spotkania w ramach promocji jego książki "Szczerze".
A to tylko jeden z nielicznych głosów prognozujących rzekome wyjście Polski z Unii Europejskiej. Tymczasem rząd po raz kolejny zapewnia, że takie przypuszczenia są absurdalne. Nawet szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zabrała głos w tej sprawie, by nieco ostudzić emocje w mediach.
Wskazała, że w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu nie można zapominać, iż państwa unijne są zróżnicowane, jeśli chodzi o swój miks energetyczny.
„Mogę podać kilka przykładów. Polska będzie musiała dokonać transformacji w dużych regionach, w których wydobywa się ciągle węgiel, podobnie jak wschodnie Niemcy. Dlatego na szczycie UE Polska poprosiła o więcej czasu, żeby bliżej przyjrzeć się naszej propozycji Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Chętnie będę współpracować w tej sprawie z krajami członkowskimi”
- wskazała von der Leyen.
Podkreśliła, że dyskusja o tym, jak wspierać ludzi, regiony i firmy w regionach, które rzeczywiście muszą przejść transformację, już się rozpoczęła.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił, iż ważne jest to, że kraje członkowskie na szczycie UE jednomyślnie przyjęły jako cel osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. „Jeden kraj będzie potrzebował trochę więcej czasu, aby wdrożyć to porozumienie” – dodał Michel, mając na myśli Polskę.
Przywódcy unijni porozumieli się w ubiegłym tygodniu na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu 2020 roku.