Jedna osoba zginęła, a 17 zostało rannych w wypadku autobusu miejskiego w Warszawie. Kierowca, który był sprawcą wypadku, pracował dla firmy Arriva, która współorganizuje transport miejski w stolicy. W ubiegłym roku władze stolicy - czyli Rafał Trzaskowski - podpisał z Arrivą umowę na 291 milionów złotych. Spółka należy do Deutsche Bahn. A ta z kolei jest w 100 proc. własnością niemieckiego państwa. Tak wygląda patriotyzm gospodarczy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.
Wczoraj w Warszawie doszło do wypadku autobusu miejskiego, który przebił barierki i spadł z wiaduktu na trasie S8. Bilans wypadku to jedna ofiara śmiertelna oraz 17 poszkodowanych, w tym cztery osoby ciężko ranne. Kierowca autobusu, który spadł z wiaduktu na trasie S8, w chwili wypadku był pod wpływem amfetaminy. Usłyszał już zarzuty.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Okazało się, że był to autobus firmy Arriva, która jest własnością niemieckiego przewoźnika Deutsche Bahn.
Zarząd Grupy Arriva wyraża głębokie ubolewanie w związku z dzisiejszym wypadkiem autobusu w Warszawie na trasie S8.
— Arriva Polska (@ArrivaPolska) June 25, 2020
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci jednego z pasażerów. Jest to tragedia, która nie powinna się była wydarzyć. Łącząc się w bólu. pic.twitter.com/xVaskLu64m
Arriva wozi warszawskich pasażerów w ramach umowy wartej 291 milionów złotych, którą prezes Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie podpisał w ubiegłym roku.
- Kolejne przegubowe autobusy na gaz dostarczy firma Solaris. Nowe pojazdy wyjadą na ulice w barwach Warszawskiego Transportu Publicznego w ramach kontraktu z firmą Arriva. W środę, 10 kwietnia, Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z tym przewoźnikiem na obsługę linii komunikacji miejskiej 54 przegubowymi Solarisami Urbino 18 CNG. Warta 291 mln zł umowa została podpisana na 8 lat. Podpisany kontrakt na obsługę linii 18-metrowymi autobusami jest trzecim jaki, firma Arriva będzie realizować w stolicy. Gazowce wyjadą na ulice Warszawy na początku września
- informował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w kwietniu 2019 roku.
Czy firma należąca do niemieckiego potentata transportowego należycie dopilnowała procedur kontroli kierowców autobusów? Jeżeli potwierdzą się informację związane z narkotykami w kabinie kierowcy, to pytanie może rozbrzmieć jeszcze głośniej.
Inna sprawa to patriotyzm gospodarczy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - jeszcze nie tak dawno podczas spotkania z wyborcami w Bydgoszczy Trzaskowski pytał rząd o realizowanie patriotyzmu gospodarczego, w tym o import węgla i polski przemysł zbrojeniowy. Podkreślał potrzebę wspierania polskich przedsiębiorców i realizację w praktyce patriotyzmu gospodarczego. Okazuje się jednak, że mieszkańców Warszawy wożą autobusy zagranicznej spółki i to za niemałe pieniądze.
To autobus niemieckiej spółki Arriva, filii państwowej niemieckiej kolei Deutsche Bahn, która jest podwykonawcą ZTM Warszawa. Rok temu @trzaskowski_ podpisał umowę z Niemcami na 8 lat, o wartości 291 mln PLN. Kto sprawdza jakość kierowców? pic.twitter.com/U9Ufx6cSxD
— Stanislas Balcerac (@sbalcerac) June 25, 2020
A ja nie dziękuję @trzaskowski2020, że oddał rok temu część warszawskiego rynku transportu publicznego niemieckiej spółce Arriva, filii państwowej Deutsche Bahn. Faktura dla podatników - 291 mln PLN w osiem lat. Autobus który spadł dzisiaj z mostu w Warszawie jest z tej firmy. pic.twitter.com/CAIt1ptesV
— Stanislas Balcerac (@sbalcerac) June 25, 2020