10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Tokio anuluje program myśliwców Mitsubishi X-2 Shinshin

Japonia porzuca program myśliwca wielozadaniowego rodzimej produkcji Mitsubishi X-2 Shinshin, ze względu na prognozy mówiące o astronomicznych kosztach oraz znaczne obciążenie przemysłu obronnego Japonii.

flickr.com
Ministerstwo Obrony Japonii początkowo miało trzy alternatywne rozwiązania, które umożliwiłby zastąpienie obecnie wykorzystywanych myśliwców wielozadaniowych Mitsubishi F-2 (na zdjęciu). Były to plany stworzenia samolotu myśliwskiego w oparciu jedynie o rodzime przedsiębiorstwa, opracowania nowego myśliwca wspólnie z innym krajem bądź przedłużenia eksploatacji istniejących F-2 poprzez liczne modyfikacje. Tokio na samym początku przychyliło się do koncepcji stworzenia myśliwca, który umożliwiłby utrzymanie technologiczne japońskiego przemysłu lotniczego. Ministerstwo Finansów Japonii poinformowało niedawno, że program produkcji samolotów myśliwskich wiązać się będzie z olbrzymimi kosztami oraz obciążeniem rodzimego przemysłu obronnego konstrukcją, która produkowana będzie jedynie dla Japonii. 
Z tego też względu Tokio będzie zapewne planowało wspólnie z Waszyngtonem opracować konstrukcję nowego myśliwca dla Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (ASDF). Nie należy wykluczać również zamówienia przez Japonię dodatkowych myśliwców wielozadaniowych V generacji F-35A. Rząd w Tokio zakupił w 2011 roku 42 myśliwce F-35A, które w większości montowane oraz testowane są w japońskich zakładach lotniczych Komaki, należących do przedsiębiorstwa Mitsubishi Heavy Industries.
Kilka tygodni temu anonimowe źródło poinformowało, że rząd w Tokio planuje w ciągu następnych sześciu lat kupić co najmniej dwadzieścia dodatkowych myśliwców wielozadaniowych F-35A Lightning II. W grudniu informowano o planach Tokio dotyczących zakupu myśliwców krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL F-35B, które mogłyby operować ze zmodernizowanych śmigłowców typu Izumo. Ostateczna decyzja w sprawie nowego samolotu zapadnie pomiędzy 2019 a 2023 rokiem, co pokrywa się ze średnioterminowym planem obrony, jaki zostanie zaprezentowany pod koniec br. Obecnie ASDF dysponują 200 myśliwcami F-15, 50 egzemplarzami myśliwców F-4 oraz 90 samolotami myśliwskimi F-2, które od 2030 r. stopniowo mają być wycofywane z użycia. Na wyposażeniu jest ponadto jeden model F-35A, który został dostarczony w styczniu br. .

 



Źródło:

#rezygnacja #myśliwce #Japonia

PKR