Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Tego nie spodziewano się przy uchwalaniu ustawy o IPN. Sellin mówi o szczegółach nowych przepisów

- Spodziewaliśmy się ewentualnych problemów po stronie ukraińskiej. Nie spodziewaliśmy się związanego z tą ustawą napięcia polsko-izraelskiego czy polsko-amerykańskiego - mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister kultury Jarosław Sellin, pytany, czy PiS był zaskoczony reakcją świata na nowelizację ustawy o IPN.

Jarosław Sellin
Jarosław Sellin
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak powiedział, napięcie wynika "z niezrozumienia prawdziwych intencji związanych z ustawą".

Pytany, czy nie można było dopracować ustawy uwzględniając zastrzeżenia MSZ i Biura Legislacyjnego Sejmu oraz upublicznić ją w innym terminie niż w dzień, kiedy przypada światowy dzień Holocaustu, Sellin stwierdził, że "w dniu głosowania nikt nie zwrócił uwagi na bliskość Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu, gdyż nie wiązaliśmy zapisów tej ustawy z jakimś ryzykiem w odniesieniu do Izraela czy Żydów z diaspory".

Na pytanie, jak wyjść z konfliktu polsko-izraelskiego, powiedział:

"ustawa wchodzi w życie, ale nie sądzę, żeby była stosowana w jakimkolwiek przypadku przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a już zwłaszcza w przypadku cudzoziemców. Zdrowy rozsądek to nakazuje".

Pytany, czy Trybunał Konstytucyjny powinien przychylić się do prezydenckich zastrzeżeń wobec ustawy, powiedział, że

"najbardziej interesujące we wniosku prezydenta jest pytanie, czy ustawa nie narusza wolności słowa. Bo to przecież istotna wartość w naszej cywilizacji. Ale warto przypomnieć, że ma ona swoje akceptowane w wielu krajach ograniczenia. I to między innymi właśnie dotyczące 'kłamstwa oświęcimskiego', czyli negowania Holocaustu".

- My po prostu chcemy, by sformułowanie "polskie obozy" było traktowane jako część kłamstwa oświęcimskiego (Holocaust denial)

- podkreślił.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jarosław Sellin #nowelizacja ustawy o ipn

redakcja