Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Tarcza antykryzysowa. O tym trzeba wiedzieć

Większość wniosków o dotacje z tarczy PFR jest rozpatrywana automatycznie, w ciągu 24 godzin. W razie rozbieżności danych z wniosku i rejestrów państwowych, może to potrwać dłużej. Wiadomo też już, co z bonem turystycznym - można go zachować na kolejny rok.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Odpowiadając na pytania przedsiębiorców, wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że system automatycznie sprawdza, czy do Urzędu Skarbowego wysłana została deklaracja rozliczenia podatku za grudzień 2020 r.

- Jeżeli jej nie ma w bazach danych, system tymczasowo wstrzymuje wniosek i przez maksymalnie 7 dni sprawdza dostępność deklaracji

- dodał. Najpóźniej po tym czasie PFR podejmuje decyzje na podstawie dostępnych danych. Jeżeli nie ma deklaracji, decyzja jest negatywna - wskazał wicepremier.

Odpowiadając na inne pytanie Gowin podkreślił, że osoby, które są spadkobiercami przedsiębiorców i kontynuują działalność firmy, prowadzonej wcześniej przez zmarłego przedsiębiorcę mogą się ubiegać o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0. Zastrzegł, że takie osoby powinny mieć notarialne poświadczenie dziedziczenia. „PFR musi mieć dowód na to, że dany przedsiębiorca jest spadkobiercą" - wskazał.

Gowin zapewniał, że składki na ZUS, opłacone przed decyzją o ich umorzenia, zostaną zwrócone przedsiębiorcy. Przypomniał, że dotacje z Tarczy 6.0 będą wypłacane przez Powiatowe Urzędy Pracy.

- Dopuszczamy wyłącznie elektroniczną formę składania wniosków o dotację, przez stronę praca.gov.pl

- zaznaczył.

- Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 r., dlatego nie trzeba koniecznie go wykorzystać w tym roku. Prowadzimy wstępne analizy, żeby bon mógł obowiązywać dłużej

- powiedział też wicepremier. Przypomniał też, że bon można wydać na jednodniowe wycieczki bez noclegu.

Podmioty, które rozpoczęły działalność w 2020 r. nie będą objęte pomocą z tarczy finansowej 2.0 - przypomniał wicepremier. Wyjaśniał, że należało przyjąć zautomatyzowane schematy udzielania pomocy, w których kryterium to spadek przychodów, dlatego takie podmioty nie są objęte Tarczą 2.0. Zapewnił jednocześnie, że dla firm nieobjętych Tarczą 2.0 przewidzianych jest „kilkadziesiąt innych instrumentów”.

Pytany o ewentualne wsparcie dla najemców w galeriach handlowych, którzy nie otrzymali wsparcia z Tarczy 6.0, Gowin zapewnił, że „pracujemy nad takim rozwiązaniem”.

- Chcielibyśmy, aby system pomocy był oparty np. na oświadczeniu przedsiębiorcy o poleganiu zamknięciu na terenie galerii handlowej” zamiast kodów PKD

- dodał. Zachowane byłyby jednak wszystkie warunki z Tarczy branżowej, np. dotyczące spadku przychodów. „Zastrzegam, nadal pracujemy nad finalnym rozwiązaniem” - dodał wicepremier, apelując o cierpliwość

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#tarcza antykryzysowa

albicla.com@michalkowalczyk