- Jesteśmy świadkami odradzającego się imperializmu rosyjskiego, on zawsze był groźny, przestrzegał przed tym już prezydent Lech Kaczyński. Dziś wypełniamy testament prezydenta, wzmacniając Siły Zbrojne, uzbrajając Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt. Odstraszanie to najskuteczniejsza odpowiedź na wszystkie zagrożenia, z którymi mamy do czynienia - powiedział dzisiaj na Westerplatte szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.
Ceremonię rozpoczęło złożenie przez Prezydenta RP i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.
Ceremonia złożenia wieńca „Od Narodu” na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 1, 2023
Uroczystość otwarcia Cmentarza, połączona z ponownym pochówkiem odnalezionych i ekshumowanych szczątków obrońców Westerplatte, odbyła się 4 listopada ubiegłego roku z udziałem… pic.twitter.com/bCAzPVg5MF
Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Przy dźwiękach hymnu państwowego została wciągnięta na maszt polska flaga.
1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym II Wojnę Światowa. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein”… pic.twitter.com/AHINZOuQYf
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 1, 2023
Minister @mblaszczak: 84 lata temu Niemcy napadły na Polskę. W ten sposób wybuchła II wojna światowa. Dziś jak co roku upamiętniamy tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. pic.twitter.com/MVpHtnDSQs
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 1, 2023
W powitaniu uczestników ceremonii, gospodarz uroczystości, szef MON, Mariusz Błaszczak, wskazał, że niemiecką napaść na Polskę poprzedził pakt Ribbentrop-Mołotow, w którego konsekwencji doszło do kolejnego, IV rozbioru Polski.
- Dziś, jak co roku upamiętniamy wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę - powiedział.
Powitał m.in. obecnych na uroczystości żołnierzy Wojska Polskiego oraz wojsk sojuszniczych.
- Pan prezydent zna czele delegacji w imieniu narodu złożył wieniec na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten cmentarz został uporządkowany i otwarty jesienią ubiegłego roku. W ten sposób państwo wypełniło swój obowiązek, zapewniając godny spoczynek obrońcom ojczyzny, po wielu latach, w których o tę pamięć nie dbano - przypomniał.
- Jesteśmy świadkami odradzającego się imperializmu rosyjskiego, on zawsze był groźny, przestrzegał przed tym już prezydent Lech Kaczyński. Dziś wypełniamy testament prezydenta, wzmacniając siły zbrojne, uzbrajając Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt. Odstraszanie to najskuteczniejsza odpowiedź na wszystkie zagrożenia, z którymi mamy do czynienia
- ocenił.
September 1, 2023— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)
Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.