"Nie ma go wśród nas od wielu lat, ale przesłanie, które pozostawił dla nas w Polsce, i dla świata, żeby pozostać wiernym dziedzictwu chrześcijańskiemu, jest nadal aktualne" - tak o Janie Pawle II w 100. rocznicę jego urodzin mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Podczas konferencji prasowej w krakowskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowane zostały nowe serwisy internetowe, przygotowane z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Jak przypomniał prezes IPN Jarosław Szarek, Jan Paweł II nazywany był papieżem-pielgrzymem, a "jego życie, jego nauczanie było również pielgrzymką, drogą przez nasze dzieje, przez historię".
- Pozostawił niezwykłe świadectwo tego, czym jest ojczyzna, czym są dzieje. A w Krakowie pozostawił Polakom słowa, które możemy traktować dzisiaj jako testament, prośbę, żeby całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska, jeszcze raz przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością; żeby nie podcinać korzeni, z których wyrastamy
- mówił.
Szarek podkreślił, że "nie ma go wśród nas od wielu lat, ale to przesłanie, które pozostawił dla nas w Polsce, i dla świata, żeby pozostać wiernym dziedzictwu chrześcijańskiemu, na którym zbudowana jest Europa, Polska, i żeby być wiernym temu dziedzictwu, jest nadal aktualne".
Wyjaśnił, że internetowe portale tematyczne pomogą odbiorcom zapoznać się z myślą papieża Polaka. Serwis internetowy pielgrzymki.ipn.gov.pl będzie gromadził informacje dotyczące wizyt Jana Pawła II w naszym kraju w okresie PRL. Znaleźć można tam dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i inne materiały z archiwum Instytutu. Z kolei w serwisie „W Wadowicach wszystko się zaczęło” (wadowice1920.gosc.pl), przygotowanym dzięki współpracy Instytutu z redakcją tygodnika "Gość Niedzielny", zapoznać można się z fotografiami i dokumentami IPN.