Projekt ma odpowiedzieć na pytanie, czy w różnych regionach Polski wirus ma ten sam profil genetyczny.
Zgodnie z umową RCNT przekaże Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN partię próbek zawierających zdezaktywowany materiał genetyczny koronawirusa. Zostanie on przebadany i porównany z próbkami uzyskanymi od osób z różnych części Polski.
Analiza da możliwość stwierdzenia, czy w poszczególnych regionach mamy do czynienia z identycznym wirusem, czy też jego mutacjami.
"Jestem też przekonany, że projekt pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy epidemii, a dzięki temu będziemy mogli skuteczniej z nią walczyć" – poinformował Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.
Mutacje wirusa będzie można też przeanalizować pod względem tego, jak ich nosiciele przeszli chorobę i o jakie mieli symptomy infekcji. Do tego posłużą badania ankietowe wśród osób, od których pochodziły próbki.
Dyrektor Zawierucha podkreślił, że umowa o współpracy z PAN potwierdza znaczącą rolę Regionalnego Centrum Naukowo-Technologiczne w walce z epidemią w województwie świętokrzyskim.
"Udział w badaniach i opracowaniu wyników będzie dla naszych pracowników cennym doświadczeniem" – dodał dyrektor instytucji.