- Większość materiału, który będzie przekazany do prokuratury, to materiał, który nie jest znany publicznie, blisko 800 stron analizy, jak bardzo służby rosyjskie interweniowały w sprawy polskie, w jakim stopniu uzależniały od siebie zarówno media, jak i poszczególnych polityków - powiedział dzisiaj w "Sygnałach dnia" Antoni Macierewicz, przewodniczący Podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego z 10 kwietnia 2010 r.
Wczoraj rano Antoni Macierewicz poinformował, że podkomisja smoleńska złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przeprowadzeniu zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób poprzez bezprawną ingerencję dokonaną na wojskowy samolot Tu-154 M. Jak zaznaczył zawiadomienie do prokuratury oparte jest o art. 134 kk z art. 148 par.2 pkt. 3 i 4 oraz art. 128 Kodeksu Karnego (przestępstwa zamordowania Prezydenta RP).
Dziś, w rozmowie z Katarzyną Gójską w radiowej Jedynce Macierewicz podkreślił, że wniosek ma zostać jeszcze dziś złożony w prokuraturze.
- Zawiadomienie jest bardzo duże, bo razem z siedemnastoma załącznikami ma ok. 1500 stron - powiedział przewodniczący podkomisji smoleńskiej.
Pytany o to, co znajduje się we wniosku, stwierdził, że w pewnym stopniu jest to materiał wykorzystany w raporcie podkomisji nt. przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
- Większość materiału, który będzie przekazany do prokuratury, to materiał, który nie jest znany publicznie, blisko 800 stron analizy, jak bardzo służby rosyjskie interweniowały w sprawy polskie, w jakim stopniu uzależniały od siebie zarówno media, jak i poszczególnych polityków. To niesłychanie istotna i precyzyjna analiza
Pytany o umiędzynarodowienie sprawy w zakresie ścigania podejrzanych o dokonanie zamachu na prezydenta RP, Antoni Macierewicz wskazał, że w PiS nie ma wątpliwości do rozpatrzenia sprawy w wymiarze międzynarodowym.
- Taki wniosek był swego czasu przygotowany, on także stanowi materiał, który zostanie przekazany do prokuratury. Zawiera bardzo dokładną analizę problematyki w wymiarze międzynarodowym, nawiązuje do decyzji Rady Europy z 2018 r., która jasno definiowała obowiązek strony rosyjskiej oddania wraku i wszystkich materiałów będących własnością Polski. Przywoływała stanowisko podkomisji, że przyczyną [katastrofy] był zamach ze strony rosyjskiej. To stanowisko jest punktem wyjścia wniosku, który powinien być przekazany do wymiaru prawnego, który zajmuje się prawami człowieka - dodał Macierewicz.