"Minister kultury nie ma prawa, według obowiązujących przepisów, stawiać mediów publicznych w stan likwidacji. On jest właścicielem, ale media mają ustawy, które regulują ich działanie" - powiedział w Telewizji Republika Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W ten sposób skomentował najnowszą decyzję ministra Bartłomieja Sienkiewicza, który stawia media publiczne w stan likwidacji.
TVP, Polskie Radio i PAP zostają postawione w stan likwidacji - ogłosił dziś minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. O tej decyzji rozmawiano w specjalnym wydaniu Telewizji Republika.
- Minister kultury nie ma prawa, według obowiązujących przepisów, stawiać mediów publicznych w stan likwidacji. On jest właścicielem, ale media mają ustawy, które regulują ich działanie - wskazał Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Ktoś kto pisał te oświadczenie, nie rozumie na czym polega stan likwidacji. Likwidacja musi prowadzić do likwidacji! Musi być zbyty majątek i kto ten majątek będzie nabywał?
Decyzja o postawieniu w stan likwidacji mediów publicznych jest działaniem na szkodę spółek, zniszczeniem ich pozycji rynkowej oraz niszczeniem dorobku kulturowego Polski. Rodzą się pytania:
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) December 27, 2023
1. Komu zostanie zbyty majątek likwidowanych spółek?
2. Kto będzie włodarzem… https://t.co/R6zreDt2pD
Świrski sprecyzował, że nie chodzi tylko o budynki czy sprzęt, ale też prawa do produkcji telewizyjnych Telewizji Polskiej.
- W mojej ocenie jest to scenariusz "lata 90.", kompletne bezprawie, jeżeli chodzi o majątek publiczny - wskazał, wymieniając trzy pytania, jakie należy w tej kwestii zadać:
Niezwykle istotny jest ostatni punkt, a mianowicie informowanie o zagrożeniach. Świrski powiedział: - Media komercyjne robią z takich wydarzeń sensację, jeżeli jest medium publiczne - ma obowiązek rzetelnie informować o opisywanych zjawiskach. Jeżeli jest komunikat o zagrożeniu, to obywatele muszą wiedzieć o tym. W tej sytuacji, gdzie jest zlikwidowane medium publiczne, kto będzie ostrzegał obywateli o zagrożeniu?
"Czy KKRiT skieruje zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie?" - pytał prowadzący Michał Rachoń.
- Dziś rano złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez ministra Sienkiewicza i pozostałe osoby - odpowiedział Świrski, dodając m.in. o wyłączonym programie TVP Info, gdzie "nie są emitowane reklamy, jest szkoda w wysokiej wartości spółki TVP".
OGLĄDAJ NA ŻYWO TELEWIZJĘ REPUBLIKA: