Na środę została zwołana sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach, która zajmie się projektu zmian w Kodeksie wyborczym, więc te prace od środy ruszają - przekazał dzisiaj poseł PiS Marek Ast. Jak zaznaczył, w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu.
Dzisiaj w Sejmie odbyły się konsultacje PiS z grupą przedstawicieli organizacji samorządowych - m.in. Związku Miast Polskich i Unii Miasteczek Polskich - oraz PKW ws. projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Ast, który jest przedstawicielem wnioskodawców, po zakończeniu tego spotkania podkreślał, że większość organizacji i PKW "ten główny cel, jakim jest zwiększenie dostępności lokali wyborczych dla obywateli ocenia pozytywnie".
Poseł #PiS @marek_ast w #Sejm: #PKW, organizacje samorządowe i eksperci pozytywnie oceniają propozycje zmian w #KodeksWyborczy dot. zwiększenia liczby lokali wyborczych. Wszystkim zależy na dostępności lokali wyborczych oraz na zwiększeniu frekwencji w wyborach. pic.twitter.com/feQ2dDaPZB
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) January 10, 2023
- Oczywiście tutaj zawsze są różnice zdań, jeżeli chodzi o szczegółowe rozwiązania. Po to też to spotkanie było, by wskazać na te punkty ustawy, które szczególnie wymagają jakiejś uwagi, które wiążą się z kosztami. My staraliśmy się tutaj ze stroną rządową, z panami ministrami, rozwiać te obawy dotyczące chociażby kosztów - czy to dowozów, czy organizacji dodatkowych lokali wyborczych. Jest rzeczą oczywistą, że na te cele środki zostaną zabezpieczone, te pieniądze samorządy otrzymają
- powiedział Ast na briefingu w Sejmie.
Jak zaznaczył, uwagi zgłoszone przez samorządowców będą tematem dyskusji podczas dalszych prac nad projektem w Sejmie.
- I zarówno jutro w pierwszym czytaniu projektu ustawy o nowelizacji Kodeksu wyborczego, jak i prac w komisji, bo jutro już komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach została przez pana przewodniczącego Piotra Saka zwołana, więc te prace od jutra ruszają - powiedział Ast.
Zapewnił, że podczas prac sejmowych posłowie "z wielką troską" pochylą się nad wszystkimi uwagami, które zostaną przez samorządowców zgłoszone.
Pod koniec grudnia ub.r. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada on m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według autorów projektu, rozwiązania te mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.