Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Rządy Polski i USA podpisały umowę ws. atomu. "To kamień milowy pod kilkoma względami"

Rządy Polski i Stanów Zjednoczonych zawarły umowę w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. - Dzisiejsze porozumienie to pod kilkoma względami kamień milowy - oceniła ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W czasie wirtualnej ceremonii sekretarz energii USA Dan Brouillette w Waszyngtonie i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w Warszawie „zawarli” umowę - podała dzisiaj amerykańska ambasada.

Według ambasador Georgette Mosbacher, umowa stanowi kilka „kamieni milowych”. 

- Nie tylko wzmacnia polsko-amerykańskie stosunki, ale również obwieszcza światu, że Stany Zjednoczone wracają do nuklearnego biznesu dzięki swojej pionierskiej technologii

 - brzmi oświadczenie ambasador. Dzięki nim energia jądrowa nigdy nie była bardziej dostępna, elastyczna i bezpieczna - dodała.

- Jesteśmy gotowi pomóc naszym partnerom osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne (..) dostarczając zarówno technologii, jak i finansowania - napisała Mosbacher.

Jak wcześniej informował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, umowa, zawarta przy okazji 5. szczytu Inicjatywy Trójmorza, zacznie obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych stwierdzających spełnienie przez obie umawiające się strony wymagań dla jej wejścia w życie.

Zgodnie z postanowieniami umowy - zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP - w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

- W tym czasie czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Równolegle przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują opcje finansowania dla Programu - stwierdził Szczerski.

Zaktualizowany Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

maa