- Potwierdzono liczne zarzuty dotyczące niewłaściwego traktowania ks. Michała Olszewskiego - powiedział dzisiaj prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Urzędnicy biura RPO wskazali m.in. wielogodzinne czynności oraz przesłuchania bez umożliwienia odpoczynku, pozbawienie pełnowartościowego posiłku, stosowanie kajdanek zespolonych oraz niewystarczające zapewnienie ks. Olszewskiemu prawa do obrony.
Ksiądz Michał Olszewski oraz dwie urzędniczki resortu sprawiedliwości zostali pod koniec marca aresztowani w związku ze sprawą dot. Funduszu Sprawiedliwości. Podczas zatrzymania i krótko po nim, miało dochodzić do niewłaściwego traktowania i nadużyć wobec duchownego i obu kobiet. Obszernie informowały o tym media Strefy Wolnego Słowa.
Pod koniec października warszawski sąd apelacyjny zezwolił na wypuszczenie podejrzanych za kaucją; ksiądz i urzędniczki opuścili areszty.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek był pytany dzisiaj w Programie Pierwszym nielegalnie przejętego Polskiego Radia o raport dot. traktowania księdza Olszewskiego i dwóch urzędniczek MS, gdy ci przybywali w areszcie. Rzecznik zapowiedział, że najprawdopodobniej w poniedziałek zostanie przedstawiona ocena RPO w tej sprawie. Jak mówił, jego biuro dostawało liczne skargi dot. traktowania podejrzanych w śledztwie.
Wiącek powiedział, że nie potwierdzono zarzutów dot. traktowania ks. Olszewskiego, które można by określić mianem tortur. RPO zaznaczył, że jest on zobowiązany do używania tego pojęcia zgodnie z definicją prawa międzynarodowego.
Dodał jednak, że potwierdzono liczne zarzuty dotyczące niewłaściwego traktowania podejrzanego. Jako przykład podał "wielogodzinne czynności" oraz przesłuchania bez umożliwienia odpoczynku. Podejrzani - jak mówił - mieli być rzeczywiście pozbawieni pełnowartościowego posiłku.
"Dochodziło również do stosowania tak zwanych kajdanek zespolonych, czyli tych stosowanych na ręce i nogi, a pamiętajmy, to są osoby, którym stawiane są zarzuty dotyczące przestępstw urzędniczych"
- powiedział RPO.
Wiącek powiedział też, że kolejne potwierdzone zarzuty mają dotyczyć niewłaściwego zapewnienia Olszewskiemu prawa do obrony.
"Przedstawimy pełen zestaw tych zarzutów, które udało nam się potwierdzić, natomiast są też takie zarzuty, których nie udało się potwierdzić"
- wskazał. "Pewne czynności nie były nagrywane, nie ma świadectwa, które pozwoliłoby nam na zweryfikowanie zarzutów" - dodał.
Rzecznik przekazał, że największe wątpliwości dotyczą pierwszych godzin od zatrzymania podejrzanych.
"Doszło do naprawdę wielogodzinnego przesłuchania, prowadzenia czynności bez zapewnienia odpowiednich warunków, co jest też wynikiem pewnej luki prawnej" - ocenił Wiącek. W związku z tym zapowiedział, że jako RPO zaapeluje do władzy o przedstawienie przepisów prawa, które będą w stanie uregulować czynności prowadzone w trakcie zatrzymania. Podkreślił, że na ten moment nie jest to wystarczająco uregulowane.