Wczoraj do portu wojennego w Gdyni wpłynął okręt ORP Kościuszko, na którego pokładzie przetransportowano z Francji do Polski szczątki adm. Józefa Unruga i jego żony. We wtorek małżonkowie zostaną pochowani na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej. Już dziś w Helu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe.
Dowódca floty w II RP i dowódca obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. admirał Józef Unrug zmarł w 1973 r. we Francji i został pochowany na cmentarzu w Montresor, gdzie siedem lat później spoczęła także jego żona Zofia.
Przed dwoma laty Biuro Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło starania o sprowadzenie do Polski szczątków małżonków. W efekcie w ostatnim czasie szczątki admirała i jego żony zostały ekshumowane z cmentarza w Montresor i przewiezione do francuskiego portu wojennego w Breście. 25 września trumny wniesiono na pokład fregaty ORP Kościuszko, która tego dnia wyruszyła w drogę do Gdyni.
W niewoli niemieckiej odpowiadał wyłącznie w języku polskim. Mówił: "Jestem oficerem polskim i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku". Odrzucał także oferowane przez Niemców stanowiska w Kriegsmarine pic.twitter.com/yxY5rVug0z
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) 1 października 2018
Wczoraj po południu, po pięciu dniach podróży, okręt wpłynął do Portu Wojennego w Gdyni. Tutaj trumny zostaną przeniesione na mniejszą jednostkę i na jej pokładzie przetransportowane do Helu, gdzie w poniedziałek zaplanowano pierwszą część uroczystości pogrzebowych.
Właściwy pochówek, z państwowym ceremoniałem i udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbędzie się we wtorek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
Józef Unrug urodził się w Brandenburgu koło Berlina. Do zakończenia I wojny światowej walczył w marynarce niemieckiej. Po #OdzyskanieNiepodległościPL zgłosił gotowość do odbudowy #PolskaMarynarkaWojenna. W 1939 dowodził #ObronaWybrzeża pic.twitter.com/VyNtjcfIU4
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) 1 października 2018
Urodzony w 1884 r. Józef Unrug w 1907 roku został oficerem niemieckiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. W I wojnie światowej dowodził okrętami podwodnymi, był też dowódcą flotylli okrętów szkolnych. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 r. dowodził obroną polskiego wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc w kraju. Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 r. uczestniczył w rozwiązywaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji.
Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy ku czci bohaterskich obrońców Helu oraz uroczystej Mszy św. żałobnej. Przewodniczy jej bp Wiesław Szlachetka. pic.twitter.com/xPqh9i3liN
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) 1 października 2018
W ostatnich dniach poinformowano, że - decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka - wiceadmirał Józef Unrug został mianowany na stopień admirała floty.
Powrócił do Ojczyzny! W Helu 1 X rozpoczęły się dwudniowe państwowe uroczystości pogrzebowe adm. Józefa Unruga i jego małżonki Zofii Unrug. Uczestniczy w nich Mariusz Błaszczak, szef @MON_GOV_PL. Honorowy patronat nad uroczystościami objął @ipngovpl #ObronaWybrzeża1939 pic.twitter.com/VgLXGsi4Qg
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) 1 października 2018