"Przywódcy Litwy i Polski omówili sytuację geopolityczną i kwestie dotyczące bezpieczeństwa regionalnego, a także współpracy dwustronnej i wielostronnej" – czytamy w komunikacie wydanym w czwartek w godzinach popołudniowych i cytowanym w piątek przez agencję BNS. "Prezydenci (...) zgodzili się kontynuować wzmacnianie wschodniej flanki NATO i udzielanie wsparcia Ukrainie, aż do jej całkowitego zwycięstwa (w wojnie) z Rosją" – przekazała kancelaria litewskiej głowy państwa.
Nauseda i Duda "omówili też agendę szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Warszawie (w kwietniu) oraz szczytu w Wilnie na początku czerwca, gdzie szefowie państw północnej i bałtyckiej oraz wschodniej flanki NATO omówią przygotowania do szczytu NATO w Hadze", zaplanowanego w dniach 24-26 czerwca.
Prezydent @AndrzejDuda rozmawiał w czwartek z Prezydentem Litwy @GitanasNauseda.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 11, 2025
Wśród poruszonych tematów: przygotowania do Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie oraz Bukareszteńskiej Dziewiątki w Wilnie. pic.twitter.com/cxzPmqaY0X
Wspominając przypadającą w czwartek 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej, Nauseda wyraził w rozmowie z polskim przywódcą głęboki szacunek dla pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszej damy Marii Kaczyńskiej i wszystkich pozostałych osób, które zginęły tego dnia w katastrofie lotniczej, a także zapewnił o solidarności z bratnim narodem polskim.
O rozmowie prezydentów: Dudy i Nausedy poinformowała także Kancelaria Prezydenta RP. "Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Wśród poruszonych tematów: przygotowania do Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie oraz Bukareszteńskiej Dziewiątki w Wilnie" - przekazała na platformie X Kancelaria Prezydenta RP.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Trójmorze jako format międzynarodowy zostało zawiązane w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji. W ramach Inicjatywy zrealizowano kilka programów infrastrukturalnych, w tym np. gazowy interkonektor między Polską a Litwą.