Amerykańska Komisja Sił Zbrojnych wyraziła poparcie dla zwiększenia trwałej obecności amerykańskich sił zbrojnych w Polsce. Być może do końca września będziemy mieć decyzję w tej sprawie - powiedział dzisiaj wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
Zapytany w TVP, czy w Polsce powstanie baza "Fort Trump" Adam Bielan odparł, że "w tej chwili trwają prace w Kongresie Amerykańskim nad projektem budżetu na rok 2020, które muszą się zakończyć do końca września".
- Komisja Sił Zbrojnych USA przyjęła projekt ustawy, w którym "wyraża poparcie dla zwiększenia trwałej obecności amerykańskich sił zbrojnych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej" po to, żeby wzmocnić odstraszający efekt wobec ewentualnej rosyjskiej agresji
- podkreślił.
Jak zauważył, Polska jest wymieniana (tam) z nazwy i słowo "rotacyjna" obecność (wojsk USA w Polsce) jest zamieniana w obecność "trwałą".
Jego zdaniem, to jest "kamień milowy w naszych negocjacjach ze stroną amerykańską".
- Jestem przekonany, że ten projekt zostanie przyjęty i to może oznaczać, że do końca września będziemy mieć decyzję w sprawie zwiększonej trwałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju
- powiedział Bielan. Dodał, że "to całkowicie zmienia układ geopolityczny w naszym regionie Europy".
Wicemarszałek Senatu wskazał również, że na 12 czerwca planowana jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Jego zdaniem, to "kolejny ważny krok w relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi".
- Pamiętajmy, że prezydent będzie tam po 10-miesięcznej przerwie. To się nie zdarza w relacjach Ameryki z jakimkolwiek krajem, żeby tak często jakiś przywódca gościł w Białym Domu
- zauważył.
- Jednocześnie istnieje prawdopodobieństwo, że prezydent USA Donald Trump będzie gościł po raz drugi podczas swojej kadencji w Polsce 1 września
- zaznaczył. Zwrócił uwagę, że "Trump jeszcze nie odwiedził ważnego dla USA sąsiada, jakim jest Meksyk, a w Polsce będzie drugi raz".
- To pokazuje wagę relacji Polski ze Stanami również dla Białego Domu
- ocenił Bielan.
Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub.r. w Waszyngtonie prezydent Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".