Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Ratusz Jaśkowiaka wysłał do kościoła pismo ws. „uciążliwości bicia dzwonów”. Parafię nazwano „zakładem”

Dziś odbędzie się wizja lokalna, mająca sprawdzić, czy dzwony kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu przeszkadzają okolicznym mieszkańcom. Proboszcz parafii podczas niedzielnej mszy św. odczytał pismo od władz miasta w tej sprawie. Ratusz, kierowany przez Jacka Jaśkowiak, nazywa w nim parafię "zakładem".

dm

O sprawie poinformował podczas niedzielnej mszy św. proboszcz parafii na poznańskim Kobylepolu, ks. Dominik Kużaj. Podkreślił, że w związku ze skargą dot. "uciążliwości bicia dzwonów" skierował już wiele pism do urzędu miasta oraz przeprowadził badania akustyczne.

Reklama

Mimo tego, w poniedziałek w południe odbędzie się w tej sprawie wizja lokalna.

W trakcie ogłoszeń duszpasterskich ks. Kużaj odczytał pismo, jakie otrzymał od ratusza. Warto zwrócić uwagę, jak określana jest rzymskokatolicka parafia

"W związku ze zgłoszoną interwencją w sprawie uciążliwości akustycznych powodowanych przez parafię rzymskokatolicką WNMP w Poznaniu Urząd Miasta (...) zawiadamia, że w dniu 21 października o godz. 12.00 w wyżej wymienionej lokalizacji zostanie przeprowadzony dowód z oględzin ws. uciążliwości hałasowych powodowanych przez funkcjonowanie przedmiotowego zakładu"

- brzmi pismo, odczytane przez proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu.

Ks. Dominik Kużaj poprosił parafian o wsparcie.

Skargi w całej Polsce

Sprawa skargi na uciążliwość bicia kościelnych dzwonów w parafii na Kobylepolu w Poznaniu nie jest pierwszą, ani jedyną tego typu sprawą w Polsce. Głośnym echem kilka lat temu odbił się podobny problem w innym poznańskim kościele - parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Wildzie. Wówczas proboszcz został ukarany mandatem w wysokości 300 złotych oraz wezwany do niwelacji nadmiernego hałasu.

W lipcu 2024 r. urząd miasta w Bytomiu przychylił się do skargi dwóch mieszkańców miasta i ograniczył parafii Bożego Ciała możliwość bicia w dzwony. "Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie częstotliwości bicia dzwonów w ciągu dnia lub przyciszenie dzwonów, powinno przyczynić się do dotrzymania nakazu nałożonego przedmiotową decyzją" - tłumaczył bytomski magistrat.

Skarga na bicie dzwonów napłynęła także do urzędu miejskiego w Gliwicach. Dotyczyła ona parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Trynku. Parafia musiała zrezygnować czasowo z bicia w dzwony.

Z podobną skargą zmaga się obecnie także inna poznańska parafia - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Dostała nakaz przeprowadzenia ekspertyzy akustycznej.

"W ramach kompromisu, proboszcz podjął decyzję o skróceniu czasu bicia dzwonów o połowę, mając nadzieję, że to rozwiązanie wpłynie pozytywnie na stosunki między parafią a mieszkańcami. Dzwony będą nadal biły podczas mszy i uroczystości, ale w krótszym czasie, co ma ograniczyć uciążliwości akustyczne" - informował przed tygodniem lokalny portal codziennypoznan.pl.


 

dm

Reklama