Przysięga ochotników do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się na kieleckim Placu Wolności. Na sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów AK złożyło ją 140 osób, w tym 45 kobiet. Wcześniej w intencji żołnierzy odprawiono uroczystą mszę św. w bazylice katedralnej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, rodziny żołnierzy i mieszkańcy Kielc.
Premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów Pawła Szrota podkreślił, że „to ważna chwila dla wszystkich mających na sercu bezpieczeństwo naszych domów i naszej ojczyzny”.
„Drodzy żołnierze, swoją przysięgę składacie w czasie szczególnym, bowiem w roku ogólnonarodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Pamiętajcie o chlubnych kartach w dziejach polskiego oręża, o wojsku jako gwarancie naszej państwowości”
– zwrócił się do żołnierzy Morawiecki.
List od szefa MON Mariusza Błaszczaka odczytał wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.
„Wojsko Polskie potrzebuje ludzi takich jak wy i formacji takiej jak Wojska Obrony Terytorialnej, która we współpracy z administracją lokalną i z pozostałymi rodzajami naszych Sił Zbrojnych stanowić będzie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju. Dziękuję wam za odpowiedzialność za kraj, którą okazaliście stawiając się na wezwanie Wojsk Obrony Terytorialnej”
– napisał Błaszczak.
Ochotnicy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, przeszli wcześniej intensywne szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, na terenie poligonu w Nowej Dębie. Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobyli podstawowe umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.
10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w styczniu br. Formowany jest 101 batalion lekkiej piechoty. Obecnie w strukturze jednostki jest 240 żołnierzy Obrony Terytorialnej oraz ponad 50 żołnierzy zawodowych.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie wojny żołnierze tej formacji będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Obecnie w WOT służbę pełni 13,4 tys. żołnierzy, w tym 11,1 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych.