Prokuratura Krajowa nielegalnie kierowana przez Dariusza Korneluka przyspiesza "rozliczenia" poprzednich rządów. Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko ks. Michałowi Olszewskiemu oraz pięciu innych osobom, w tym byłym urzędniczkom ministerstwa sprawiedliwości.
Nie trudno nie odnieść wrażenia, że ogłoszone dzisiaj decyzje to próba "uwiarygodnienia" się Zespołu Śledczego nr 2 w Prokuraturze Krajowej, który funkcjonuje równo od roku.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Na stronie PK znalazł się obszerny komunikat opisujący działania zespołu przez ostatnie 12 miesięcy. Zespół został powołany przez Adama Bodnara w celu "zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z tzw. Funduszu Sprawiedliwości". W jego skład wchodzi obecnie 7 prokuratorów.
W raporcie nie brakuje liczb - ile osób przesłuchano, ilu przeszukań dokonano, ile sporządzono opinii biegłych czy ile umów przeanalizowano.
Czytamy jednak także, że dziś prokurator z Zespołu Śledczego nr 2 skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom w związku z prowadzonym śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości.
Wśród tych sześciu osób jest prezes fundacji Profeto, ks. Michał Olszewski oraz dwie byłe urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, które wraz z duchownym przebywały wiele miesięcy w areszcie wydobywczym.
Prokuratura Bodnara oskarżyła księdza i urzędniczki o m.in. "udział w zorganizowanej grupie przestępczej" oraz "wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa".
Pod koniec października Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpatrzył zażalenia obrońców na przedłużenie tymczasowego aresztu wobec księdza Michała Olszewskiego i byłych dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzanych w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. I zmienił stosowane środki zapobiegawcze.
Cała trójka wyszła na wolność po 213 dniach niewoli. Po wpłaceniu poręczenia majątkowego 350 tys. zł za każdego z nich. Kaucję za Karolinę Kucharską i Urszulę Dubejko wpłacił dyrektor programowy TV Republika Michał Rachoń, a za ks. Michała - wiceprowincjał zakonu Sercanów.
Podczas dokonanego w marcu 2024 r. zatrzymania i krótko po nim, miało dochodzić do niewłaściwego traktowania i nadużyć wobec duchownego i obu kobiet, co potwierdził raport Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Potwierdzono liczne zarzuty dotyczące niewłaściwego traktowania ks. Michała Olszewskiego - powiedział prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Urzędnicy biura RPO wskazali m.in. wielogodzinne czynności oraz przesłuchania bez umożliwienia odpoczynku, pozbawienie pełnowartościowego posiłku, stosowanie kajdanek zespolonych oraz niewystarczające zapewnienie ks. Olszewskiemu prawa do obrony.
W komunikacie prokuratury czytamy także o tym, że dzisiaj Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu wniosek o "wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina R. do odpowiedzialności karnej".
Chodzi o Marcina Romanowskiego, któremu prokuratura chce postawić dodatkowe zarzuty.
19 grudnia Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Wcześniej tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec tego polityka. Wystąpiono też do Interpolu o wydanie za posłem czerwonej noty.