Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prof. Grochmalski o sytuacji w Mołdawii: Instrumenty, którymi posługuje się Putin, wciąż są te same

Mołdawia jest biednym państwem. W liczbach bezwzględnych ten mały kraj przyjął ponad 700 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Przyjęli więcej, niż Polska, w przeliczeniu na mieszkańców. To ogromna skala wyzwań, jaka spotkała Mołdawię - mówił w TV Republika prof. Piotr Grochmalski.

Prof. Piotr Grochmalski o sytuacji w Mołdawii
zrzut ekranu - Telewizja Republika

Władze nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej zwróciły się do Rosji o pomoc w związku z - jak przekonują - "blokadą gospodarczą" ze strony Mołdawii. Chodzi o nałożone 1 stycznia przez Kiszyniów cła, które naddniestrzańskie firmy muszą płacić do mołdawskiego budżetu.

W uchwale ws. apelu do Rosji pada prośba o "wdrożenie środków mających na celu ochronę Naddniestrza w warunkach zwiększonej presji ze strony Mołdawii". 

W co gra prorosyjsja pseudo-republika? Tłumaczył to w Telewizji Republika ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Piotr Grochmalski.

Uzupełnia kontekst sytuacji, że wczoraj wizytę w Moskwie złożyła jedna z gubernatorek z Naddniestrza.

- Mołdawia jest biednym państwem. W liczbach bezwzględnych ten mały kraj przyjął ponad 700 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Przyjęli więcej, niż Polska, w przeliczeniu na mieszkańców. To ogromna skala wyzwań, jaka spotkała Mołdawię. Z drugiej strony skala wsparcia unijnego stanowiła w pewnym momencie 12 proc. PKB kraju. To biedne państwo

- wskazał prof. Grochmalski, zwracając uwagę zarówno na obiektywnie trudne warunki gospodarcze, ale też bliskość prorosyjskiej pseudo-republiki.

- Opcja prorosyjska nie raz próbowała tam dokonywać głębokiej destabilizacji państwa. Instrumenty, którymi posługuje się Putin, wciąż są te same - ocenił.

Prof. Grochmalski przypomniał, że „w 2001 roku pod presją Putina rosyjski parlament przyjął dziwną ustawę”.

- Jest tam zapis mówiący o tym, że podmiot, który może być przyjęty do Federacji Rosyjskiej, nie musi mieć granicy z Federacją Rosyjską. A więc każdy podmiot na świecie, który wyraziłby taką wolę, może stać się częścią Rosji - mówił.

 Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo