Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Prezydent Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego! Powodem niepokojące doniesienia z Hiszpanii

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że niedługo zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego w związku z awarią sieci energetycznej w Hiszpanii. - Chciałbym te kwestie bezpieczeństwa polskiego systemu energetycznego, naszej sieci energetycznej przedyskutować - przekazał.

Autor: Mateusz Mol

Prezydent Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego 

Andrzej Duda powiedział we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem, że awaria dostawy prądu w Hiszpanii to "swoisty sygnał ostrzegawczy, bo sieci energetyczne są niesłychanie sensytywnym elementem - jeżeli chodzi o infrastrukturę energetyczną".

Reklama

Jak poinformował, zwoła w tej sprawie Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

"Zdecydowałem o tym, że w niedługim czasie zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, (...) ponieważ chciałbym te kwestie bezpieczeństwa polskiego systemu energetycznego, naszej sieci energetycznej przedyskutować z partnerami, kiedy już będziemy mieli także informacje, co do przyczyn awarii w Hiszpanii"

– zaznaczył Duda.

"Pytaliśmy przedstawiciela rządu hiszpańskiego, pana ministra, czy jest w stanie nam coś bliżej powiedzieć o przyczynach tej bardzo poważnej awarii, co ją w szczegółach spowodowało. Powiedział, że są jeszcze w tej chwili w trakcie wyjaśniania, że ta sprawa jest w szczegółach badana, że najprawdopodobniej jest to zbieg kilku okoliczności" - powiedział prezydent.

Spotkanie liderów państw Trójmorza 

We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, w którym udział wzięło m.in. 12 prezydentów państw regionu, w tym prezydent Czech Petr Pavel, Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Edgars Rinkevics, Estonii Alar Karis, Węgier Tamas Sulyok czy Słowacji Peter Pellegrini, a także m.in. premier Chorwacji Andrej Plenkovic, jak również przedstawiciele rządów m.in. Ukrainy czy Mołdawii. W spotkaniu wziął udział także p.o. prezydenta Rumunii Ilie Bolojan, oraz reprezentanci m.in. Austrii, Grecji czy Słowenii.

Prezydent na późniejszej konferencji prasowej wyraził zadowolenie, że na spotkaniu przedyskutowano kwestie, które "dotyczą najważniejszych spraw związanych z rozwojem infrastruktury". Jak dodał, "wszyscy akcentowali, że ta współpraca sprawdziła się znakomicie na przestrzeni tych 10 lat".

"W wystąpieniach podkreślano te inwestycje, które zostały przeprowadzone. Ja mówiłem w swoim wystąpieniu o Via Carpatii, o Via Baltice, o Rail Baltice. Mówiłem o rozwoju interkonektorów, które stanowiły fundamentalny element naszego uzyskania suwerenności, jeżeli chodzi o zaopatrzenie Polski w gaz. Mówiłem o rozwoju sieci gazociągów, o współpracy państw, które mają u siebie gazoporty"

– podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent powiedział też, że we wtorek doszło do powiększenia Inicjatywy Trójmorza. Jak mówił, w charakterze uczestników stowarzyszonych, "czyli państw, które aspirują do członkostwa w UE ale na tym etapie chcą już współpracować z państwami członkowskimi Trójmorza, dołączyły Albania i Czarnogóra, a dwoma nowymi państwami strategicznymi Trójmorza zostały Turcja i Hiszpania.


Powołanie Inicjatywy Trójmorza zainicjowali prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarović podczas spotkania przywódców państw regionu na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w 2015 roku. Rok ten jest uznawany za początek współpracy trójmorskiej, natomiast inauguracyjny szczyt Inicjatywy odbył się w Dubrowniku w 2016 r. 

Autor: Mateusz Mol

Źródło: PAP, niezalezna.pl
Reklama