Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w środę wieczorem do Włoch. W ramach trwającej do piątku wizyty zaplanowano jego spotkania m.in. z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, premier tego kraju Giorgią Meloni oraz z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.
Prezydent spotka się też z wielkim mistrzem Zakonu Kawalerów Maltańskich, Johnem Dunlapem. Będzie to pierwszy oficjalny punkt wizyty polskiego prezydenta. Przewidziano też ceremonię wzajemnego nadania odznaczeń państwowych oraz oficjalne śniadanie wydane na cześć polskiej pary prezydenckiej.
W czwartek po południu para prezydencka złoży wiązanki przy grobie papieża Jana Pawła II oraz będzie uczestniczyć w modlitwie jubileuszowej przy grobie św. Piotra w Watykanie.
W piątek przed południem zaplanowano spotkanie prezydenta Dudy z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, z kolei po południu spotkanie polskiej pary prezydenckiej z prezydentem Włoch i jego córką Laurą Mattarellą.
Ostatnim punktem wizyty będzie spotkanie prezydenta Dudy i premier Włoch - najpierw "w cztery oczy", a potem w ramach spotkania plenarnego delegacji pod przewodnictwem obojga polityków.
Para Prezydencka wylądowała w Rzymie. Jutro w programie spotkanie z Wielkim Mistrzem Zakonu Maltańskiego.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 26, 2025
Program wizyty: https://t.co/XXHp0JD8d8 pic.twitter.com/FydLSvCgNj
Jak poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski, spotkanie to będzie związane m.in. z propozycją prezydenta Dudy, by państwa członkowskie NATO zobowiązały się do wydawania na obronę co najmniej 3 proc. PKB, oraz z kwestią przygotowań do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Hadze (24–25 czerwca).
Kolarski zaznaczył, że wśród tematów rozmów będzie kwestia pokoju w Ukrainie oraz trwających w tej sprawie negocjacji, a także "relacje wewnątrzeuropejskie i transatlantyckie". Podkreślił, że premier Meloni i prezydent Duda wiążą bezpośrednio bezpieczeństwo Europy z jej współpracą z USA.
Prezydencki minister zaznaczył, że tematem rozmów Dudy - zarówno z prezydentem, jak i z premier Włoch - będzie też współpraca bilateralna obu państw.
Kolarski dodał, że choć z racji stanu zdrowia papieża Franciszka zmienił się charakter wizyty pary prezydenckiej w Watykanie, to nadal jest to szczególne wydarzenie, związane także z 20. rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II.
We wtorek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że papież Franciszek, który po ponad pięciu tygodniach pobytu w szpitalu wrócił w niedzielę do Watykanu, przechodzi rekonwalescencję po obustronnym zapaleniu płuc.