Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Premier po spotkaniu z Timmermansem. "Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie"

- Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie. Cieszę się, że pan przewodniczący [Timmermans] nie reprezentuje takiej pozycji. Staramy się dojść do porozumienia, uwzględniając konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości- powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej, Fransem Timmermansem.

Frans Timmermans i Mateusz Morawiecki
Frans Timmermans i Mateusz Morawiecki
screen TVP Info

Głównym tematem spotkania Morawiecki - Timmermans była kwestia praworządności i reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

- Dziękuję premierowi za gościnę. Odbyliśmy konstruktywną rozmowę nt. praworządności. Otrzymałem pewne informacje, którymi się zajmę i myślę, że możemy kontynuować konstruktywny dialog. Jestem gotowy współpracować z premierem i jego rządem, aby znaleźć porozumienie

- powiedział Frans Timmermans.

Premier Morawiecki również podziękował Timmermansowi za przyjazd do Warszawy i "kontynuację dialogu".

- Jesteśmy nastawieni na to, by znaleźć rozwiązanie i pokazujemy przez ostatnie miesiące, że różne uzgodnienia miały ciąg dalszy. Przedstawiłem przewodniczącemu Timmermansowi listę zmian, które się już zadziały. Przeanalizują to różne służby, byśmy dokładnie mówili o tym samym, byli na tej sami długości fali. Warto podkreślić, że są różne siły, którym nie zależy na kompromisie. Cieszę się, że pan przewodniczący nie reprezentuje takiej pozycji. Staramy się dojść do porozumienia, uwzględniając konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości

- stwierdził szef polskiego rządu.


W minioną środę w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata na temat stanu praworządności w Polsce. Timmermans potwierdził wówczas, że Komisja wystąpiła w ubiegłym tygodniu do Rady UE (zasiadają w niej przedstawiciele państw członkowskich UE) o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski. To część procedury ochrony praworządności w państwie członkowskim UE, opisanej w art. 7 unijnego traktatu.

Wiceszef KE zaapelował też do polskiego rządu o kolejne zmiany dotyczące sądownictwa. Jego zdaniem, dotychczasowe korekty w reformach, chociaż idą w dobrym kierunku, są niewystarczające.

KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie z art. 7 traktatu w grudniu 2017 roku, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony, jednak Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw.

Komisja Europejska za satysfakcjonujące uznała wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania dotyczące zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz mianowania asesorów sądowych.

Grudniowe rekomendacje, które KE cały czas podtrzymuje, mówią o wielu innych sprawach, takich jak wybór członków KRS przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego, przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego czy zniesienie swobody decyzyjnej prezydenta odnośnie do przedłużania kadencji sędziów SN, a także wyeliminowanie postępowania na podstawie skargi nadzwyczajnej. 

 



Źródło: TVP Info, PAP, niezalezna.pl

#praworządność #spór z KE #Komisja Europejska #Frans Timmermans #Mateusz Morawiecki

redakcja