Szczepienia przeciw COVID-19 seniorów oraz osób z grupy „zero” trwają m.in. w Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie, który jest jednym z 29 szpitali węzłowych na Podkarpaciu.
Koordynator programu szczepień przeciwko COVID-19 w tym szpitalu Marzena Jakubowska-Gurdak przekazała, że na ten tydzień pula szczepionek zarówno dla seniorów, jak i osób z grupy „zero” została wykorzystana.
W tym tygodniu zaszczepiliśmy 180 osób z grupy "zero". Wszyscy oni otrzymali już drugą dawkę szczepionki. Szczepionkę podaliśmy też 30 seniorom powyżej 80. roku życia
– wskazała Jakubowska-Gurdak.
Dodała, że na przyszły tydzień szpital zamówił 90 szczepionek dla kolejnych seniorów oraz 180 drugich dawek szczepionki dla osób z grupy „zero”.
Koordynator ds. szczepień w tej placówce podkreśliła, że ma nadzieję, iż zamówiona liczba dawek szczepionki nadejdzie. Dodała, że obecnie szpital w Nowej Dębie wstrzymał do odwołania zapisy na szczepienia populacyjne z powodu „niezależnego od nich ograniczenia ilości dostarczanych do szpitala szczepionek”.
Od początku akcji szczepień, która w szpitalu w Nowej Dębie trwa od 4 stycznia (w pierwszym tygodniu akcji szczepionki do nich nie dotarły), zaszczepione zostały w tej placówce 594 osoby z grupy „zero”, w tym 180 przyjęło drugą dawkę.
Z zamówionych dotychczas 600 dawek szczepionki 6 zostało zutylizowanych i zaraportowanych (czyli zgłoszonych do Ministerstwa Zdrowia, Agencji Rezerw Materiałowych i NFZ). Jakubowska-Gurdak wyjaśniła, że jedna z fiolek szczepionki, czyli 6 dawek, została w niewłaściwy sposób (poziomo) przetransportowana do placówki.
Ponadto szpital w Nowej Dębie zaszczepił 46 pacjentów z DPS i 34 z zakładów opiekuńczo-leczniczych.
Z informacji resortu zdrowia wynika, że dotychczas w województwie podkarpackim zaszczepionych zostało 47 475 osób, z których 6173 przyjęło drugą dawkę. Ostatniej doby w regionie szczepionkę podano 4612 osobom, spośród których drugą dawkę otrzymało 826 osób.
W całym kraju trwają nadal szczepienia osób z grupy „zero”, czyli m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy i podopieczni domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny.
Resort zdrowia podał w piątek, że według danych na godz. 10:30 w kraju wykonano dotychczas łącznie 1 mln 97 tys. 36 szczepienia, z tego ostatniej doby 84 315. Do punktów szczepień dostarczono 1 mln 247 tys. 435 dawek szczepionki, zutylizowano 2486 dawek, odnotowano 703 niepożądane odczyny poszczepienne. W magazynach jest 374 905 dawek szczepionki, w tym dawki na drugie szczepienie i w trakcie realizacji.
Od poniedziałku trwają też szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Seniorzy mogą się zapisywać na szczepienia online, poprzez infolinię lub przez sms, dzięki czemu unikną osobistych wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Ministerstwo Zdrowia podało też, że oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosiły nabory na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące. Zajmują się one szczepieniami pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na przyjęcie szczepionki w punkcie stacjonarnym.
Nabór kierowany jest do podmiotów leczniczych, które nie utworzyły populacyjnych punktów szczepień w naborach do Narodowego Programu Szczepień.
– poinformował resort zdrowia. „Nowe zespoły zapewnią wsparcie już działającym zespołom, które powinien posiadać każdy punkt szczepień” – dodał.
Przypomniał jednocześnie, że każdy z punktów populacyjnych Narodowego Programu Szczepień miał zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów w domu. Było to jednym z kryteriów naboru.
– podkreślił resort.