10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Poseł Trzeciej Drogi sugerował ministrowi finansów cięcia w IPN. Ma bogatą moskiewską przeszłość

Pod koniec zeszłego roku poseł Trzeciej Drogi Tadeusz Samborski wyraził niezadowolenie z powodu przeznaczenia dużych środków dla Instytutu Pamięci Narodowej i pytał ministra finansów Andrzeja Domańskiego o zmiany w jego finansowaniu. Kilka dni temu Sejm przyjął poprawki do ustawy budżetowej, które zakładają uszczuplenie budżetu IPN. Samborski w latach 80-tych studiował w Moskwie, a jeszcze niedawno organizował Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego.

Tadeusz Samborski
Tadeusz Samborski
screenshot - sejm.gov.pl

Podczas swojego wystąpienia w Sejmie 21 grudnia 2023 r. Tadeusz Samborski ocenił, że ministrowi Domańskiemu udało przygotować projekt budżetu w trudnych warunkach. Pochwalił zwiększenie wsparcia finansowego dla nauczycieli i samorządów, ale miał też zastrzeżenia.

– Mam też pytanie, panie ministrze. W poprzednich latach bywało tak, że budżet IPN był kilkakrotnie większy niż budżet Polskiej Akademii Nauk. Czy te proporcje będą w nowym budżecie zmienione?

– pytał Samborski.

Kilka dni temu prezes Karol Nawrocki zwrócił uwagę w Telewizji Republika, że cięcia finansowe wyniosą 10-15 proc. budżetu IPN, a jednocześnie pojawią się nowe zadania. Zapewnił jednak, że Instytut dalej będzie wykonywał swoją misję. – Nie poddamy się – powiedział prezes Nawrocki. Senat ma zająć się projektem ustawy budżetowej na jutrzejszym posiedzeniu.

Niedługo przez wyborami parlamentarnymi Samborski przegrał procesy w trybie wyborczym z Telewizją Polską oraz „Gazetą Wrocławską”, które publikowały materiały wskazujące na współpracę polityka z tajnymi służbami PRL. Chodziło m.in. o dokument, zgodnie z którym Samborski został zarejestrowany jako kontakt operacyjny komunistycznego wywiadu cywilnego, czyli I Departamentu MSW, pod numerem 58341C. Poseł twierdzi, że nie podejmował współpracy z żadnymi służbami.

Przeszłość Samborskiego została opisana m.in. w „Gazecie Polskiej”. Stan wojenny spędził na placówce w Laosie, a w drugiej połowie lat 80-tych jako korespondent „Zielonego Sztandaru” wyjechał do Moskwy, gdzie pisał artykuły oraz pracę doktorską, którą obronił na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Katedrze Historii Słowian. Później był m.in. wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód będącego następcą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W czasach resetu Samborski występował w białoruskiej telewizji jako polski ekspert od tarczy antyrakietowej, który podzielał obawy narodu białoruskiego w tej kwestii. Do 2022 r. organizował Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego. Poseł Trzeciej Drogi od lat współpracuje z rozpowszechniającym treści działające na korzyść Kremla tygodnikiem „Myśl Polska” i skupionym wokół niego środowiskiem, w którym aktywny jest m.in. oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji Mateusz Piskorski.


 



Źródło: niezalezna.pl

#Tadeusz Samborski

Hubert Kowalski