Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Port w Jasionce pod patronatem Rodziny Ulmów. Prezydent Duda: Nie ma ważniejszych postaci na Podkarpaciu

Nie ma na Podkarpaciu chyba ważniejszych postaci z historycznego punktu widzenia i tego rytu Podkarpacia, także mentalności żyjących tutaj ludzi, niż błogosławiona rodzina Ulmów. Wyjątkowa, ale z drugiej strony jakże zwykła. We wrześniu 2023 r. obchodziliśmy piękną uroczystość beatyfikacji podkarpackich męczenników, śmiało można powiedzieć - tej najnowszej historii - powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości nadania portowi lotniczemu Rzeszów-Jasionka imienia błogosławionej Rodziny Ulmów.

Rzeszów-Jasionka
Rzeszów-Jasionka
Marek Borawski - KPRP

24 marca 1944 roku w Markowej Niemcy rozstrzelali Józefa i Wiktorię Ulmów oraz siedmioro ich dzieci - jedno nienarodzone. Zginęło wówczas także ośmioro Żydów, których Ulmowie ukrywali na strychu domu. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, od 2018 roku 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Dziś, w 80. rocznicę tej zbrodni, Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zyskał patrona w błogosławionej Rodzinie Ulmów.

Nie ma na Podkarpaciu chyba ważniejszych postaci z historycznego punktu widzenia i tego rytu Podkarpacia, także mentalności żyjących tutaj ludzi, niż błogosławiona rodzina Ulmów. Wyjątkowa, ale z drugiej strony jakże zwykła. We wrześniu 2023 r. obchodziliśmy piękną uroczystość beatyfikacji podkarpackich męczenników, śmiało można powiedzieć - tej najnowszej historii

– powiedział podczas uroczystości nadania imienia lotnisku prezydent RP Andrzej Duda.

Podkreślił, że czas II wojny światowej był czasem próby, "którą wielu spośród naszych rodaków potrafiło zdać z wielką godnością, dając dowód człowieczeństwa i wielkości Polaka, naszej kultury naszej tradycji, ale i naszej wiary".

- Śmiało można powiedzieć, że zawsze wtedy, kiedy Polska była suwerenna i niepodległa, ta ziemia była w Polsce. Ona jest polska na wskroś, tak samo jak ci, którzy tutaj żyją, często od wielu pokoleń. To ta część Polski, gdzie mówi się, że ludzie żyją na ojcowiźnie, gdzie żyją na głęboko wrośniętych korzeniach. Z tej właśnie ziemi wyrosła także i rodzina Ulmów, z tej ziemi wyszło to, co było tak niezwykłe w dziejach Europy i świata w czasie II wojny światowej i tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla drugiego człowieka, aż do oddania życia - mówił prezydent.

Zauważył, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę port w Rzeszowie stał się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszystkie możliwe sposoby - militarnie, humanitarnie oraz politycznie.

- To jest miejsce, które jest dziś miejscem znanym na świecie. Od teraz będzie się nazywało Ulma Airport, pewnie tak będą na to lotnisko niedługo mówili. Także dzięki temu, ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat, dzięki tej inicjatywie i tym patronom, będzie świadectwem o nas i naszej historii, co jest dla nas ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie, na czym budujemy także nasza przyszłość

– powiedział Andrzej Duda.

Na zakończenie swojego wystąpienia przypomniał, że "mimo tamtej zbrodni, dokonanej przez Niemców na rodzinie Ulmów i ich żydowskich sąsiadach, we wsi Markowa, w innych domach, 21 Żydów, obywateli polskich, wciąż ukrywanych mimo obawy śmierci, przetrwało. Ludzie się nie ugięli, nie wydali ich ze strachu o własne życie. Przechowali ich do końca, wspierając ich i ratując. To jest świadectwo Podkarpacie, to jest świadectwo jakości i mentalności tych ludzi - dodał.

 



Źródło: niezalezna.pl

dm