- Celem [projektu rezolucji] jest umiędzynarodowienie problematyki odszkodowań i reparacji dla ludzi poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych oraz ich rodzin - wyjaśnił w rozmowie z Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusz Mularczyk, który jest przewodniczącym zespołu ds. reparacji wojennych.
Parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych przyjął projekt rezolucji Rady Europy w sprawie pomocy humanitarnej i prawnej dla ofiar wojen i konfliktów zbrojnych oraz ich prawa do odszkodowania. Zespół chce, by Rada Europy zbadała modele wypłacania odszkodowań na przykładach różnych konfliktów.
W rozmowie z Niezalezna,pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk, który jest przewodniczącym zespołu ds. reparacji wojennych wyjaśnił, że zespół "chciałby zainicjować w Radzie Europy debaty, dyskusje, ale też przygotowanie raportu, który byłby podstawą do rezolucji i dałby możliwość po pierwsze - ustalenia, jak w krajach Rady Europy dochodzi do pomocy humanitarnej oraz do pomocy prawnej i prawa do sądu dla ofiar konfliktów zbrojnych".
- Chodzi nam o sytuację II wojny światowej i dyskryminacji obywateli krajów Europy środkowowschodniej, przede wszystkim Polski, którzy po pierwsze nie mają pomocy humanitarnej ze strony agresora oraz skutecznych środków prawnych wobec państwa agresora, w tym przypadku Niemiec
- wyjaśnił.
Poseł PiS podkreślił, że "chcielibyśmy spojrzeć też na to szerzej, z punktu widzenia regulacji tematyki konfliktów zbrojnych, na gruncie systemu, który obecnie funkcjonuje w krajach RE po to, żeby wypracować wspólny model, bo na dzień dzisiejszy ofiary II wojny światowej nie mają prawa do sądu i nie mają żadnej pomocy humanitarnej ze strony Niemiec - państwo niemieckie umywa ręce i uważa, że sprawę uregulowało, co jest kłamstwem".
- Uważam, że jest to dobry sposób na umiędzynarodowienie tej tematyki dla osób poszkodowanych i ich rodzin - odwołujemy się tutaj do trzech dokumentów międzynarodowych
- dodał.
- Kiedy ten projekt rezolucji zostanie rozesłany do krajów RE, liczę tutaj przede wszystkim na Grecję, Włochy, kraje bałtyckie, bałkańskie, ale też Wielką Brytanię, które mogłyby być zainteresowane zbadaniem tego, jak funkcjonuje model odszkodowawczy i co można zrobić, żeby wykreować środki, które będą pomagały w dochodzeniu roszczeń od państw agresora
- wyjaśnił Arkadiusz Mularczyk.
Szef parlamentarnego zespołu podkreślił, że "celem (projektu rezolucji) jest umiędzynarodowienie problematyki odszkodowań i reparacji dla ludzi poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych oraz ich rodzin".