Rada Ministrów wyraziła zgodę na połącznie spółek PGNiG i PKN Orlen. Fuzja ma zapewnić możliwość realizacji inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa Polski. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.
"Rada Ministrów wyraziła dzisiaj zgodę na połączenie spółek GK PGNiG i PKN ORLEN"
- napisał na Twitterze wicepremier Sasin.
Rada Ministrów wyraziła dzisiaj zgodę na połączenie spółek @GK_PGNiG i @PKN_ORLEN.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) September 26, 2022
Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.
Kancelaria wskazała, że połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej ORLEN, LOTOS oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał ORLEN. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej - oceniono.
Według KPRM, postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji, spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.
Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej - dodano.
Jak wskazano, polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.
"Silny koncern multienergetyczny to możliwość realizacji inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa i niezależności surowcowej Polski"
- ocenił pod koniec lipca prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.