Pierwsi pacjenci z koronawirusem będą mogli zostać przyjęci do wybudowanego w ostatnim czasie szpitala tymczasowego w Płocku (Mazowieckie) najwcześniej 7 grudnia. Trwa jeszcze przygotowanie tej placówki do uruchomienia działalności medycznej, np. dowożona jest część niezbędnego sprzętu.
Szpital tymczasowy w Płocku na ok. 200 łóżek, w tym 20 łóżek z respiratorami, wybudował PKN Orlen – we wtorek, 1 grudnia, spółka przekazała tę placówkę tamtejszemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu (WSzZ), którego będzie ona oddziałem.
- Jesteśmy na ukończeniu, właściwie są już ukończone zasady przyjęć do szpitala tymczasowego, kto może tam trafić. Nie mamy jeszcze do końca procedury czy będzie to przez nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy czy też pacjent byłby kwalifikowany tam bezpośrednio. Tego jeszcze nie ustaliliśmy, ale myślę, że do poniedziałku damy radę
- powiedział dziennikarzom podczas środowej telekonferencji dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski.
Dopytywany o termin uruchomienia przyjęć do szpitala tymczasowego, odpowiedział: „7 grudnia, poniedziałek, maksymalnie do środy”. Zaznaczył, iż zależeć będzie to od zakończenia trwających obecnie prac związanych z przygotowaniem placówki do rozpoczęcia działalności. - Jeszcze cześć sprzętu jest dowożona, część sprzętu trzeba rozstawić, uzupełnić magazynki. Trzeba się tam zagospodarować - wyjaśnił Kwiatkowski.
Dyrektor płockiego WSzZ dodał, że zawarte zostało z PKN Orlen porozumienie o wspólnej odpowiedzialności za prowadzenie szpitala tymczasowego.
- To, co związane jest z leczeniem pacjenta jest po stronie szpitala wojewódzkiego. A to, co jest związane z utrzymaniem infrastruktury budynku i terenu wokół leży po stronie PKN Orlen, a więc cała obsługa techniczna, konserwacja, także sprzątanie na zewnątrz budynku
- podkreślił Kwiatkowski.
Szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen oraz żołnierze WOT.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, przekazując oficjalnie we wtorek WSzZ szpital tymczasowy, ocenił, że placówka ta powstała „w trybie błyskawicznym”. Dodał, iż budowa trwała trzy tygodnie. - Szpital jest ukończony, może funkcjonować - zapewnił.
Już wcześniej dyrektor WSzZ w Płocku zastrzegał, że szpital tymczasowy w Płocku po oficjalnym przekazaniu przyjmie pierwszych pacjentów po kilku dniach. Uzasadnił, że czas ten jest potrzebny na przygotowanie odebranej placówki, np. ustawienie leków, zasłanie łóżek. Według Kwiatkowskiego, na początek w placówce tymczasowej ma zostać uruchomionych 46 łóżek - pozostałe będą uruchamiane zgodnie z bieżącymi potrzebami.