Prawie milion złotych zebrane na remonty i stawianie na nowo grobów Powstańców Wielkopolskich, zbiórka dla rodaków na Kresach, świąteczne prezenty dla dzieci z domów dziecka, turniej upamiętniający Czerwiec 1956 – to tylko niektóre działania, w których brał udział Piotr Klimczak, czyli „Klima”. Dlatego za jednego z najbardziej zasłużonych dla pozytywnych zmian na polskich stadionach kibiców poręczył Tadeusz Dziuba, poseł PiS z Poznania.
„Mając na uwadze opisaną postawę Piotra Klimczaka można mieć pewność, iż nie podejmie jakichkolwiek prób bezprawnego wpływania na tok prowadzonego w sprawie postępowania karnego. Zapewniam, że stawi się na każde wezwanie. Będę czuwał nad tym, aby nie sprzeniewierzył się ciążącym na nim obowiązkom” – napisał w poręczeniu Tadeusz Dziuba, poseł PiS z Poznania.
- Bardzo się cieszę z odważnej decyzji posła Dziuby, sprawa niesprawiedliwego potraktowania „Klimy” budzi niepokój wielu kibiców, którzy zwracali się do mnie jako księdza w tej sprawie – mówi salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz, organizator kibicowskich pielgrzymek na Jasną Górę i pozytywnych działań kibiców, w które zaangażowany był „Klima”, w tym wspomnianej zbiórki dla Polaków na terenach Białorusi, Ukrainy, Litwy oraz Kazachstanu.
Nawet „Wyborcza” uznaje areszt za niesłuszny
- Poseł Tadeusz Dziuba przywraca w tej sprawie elementarną prawdę, znam „Klimę” od czasów, gdy był nastolatkiem i wiem, że należy do najbardziej zasłużonych w skali kraju osób, które przyczyniły się wszystkiego co dobre na polskich stadionach. Tymczasem portal Agory Gazeta.pl usiłował z niego zrobić bandytę używając słowa „herszt”. Łatwo coś takiego powiedzieć, ale trudniej odkręcić i sumienne zbadanie sprawy przez posła Dziubę może uświadomić tym, którzy kibicami nie są, o kim mowa – mówi Piotr Lisiewicz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”.
O dziwo także sama Gazeta Wyborcza, krytykowana z wielu stron za tę manipulację, zaczęła… krytykować areszt dla „Klimy”. O ile TVN zaczął krytykować posła Dziubę, to zdaniem „GW” areszt nie powinien mieć miejsca. Znany z ataków na kibiców redaktor Piotr Żytnicki napisał: „Dla wielu czytelników to, co napiszę w tym komentarzu, może być zaskoczeniem – moim zdaniem ten areszt nie ma sensu”. Stwierdził też, że „areszt nie może być substytutem kary. Tak jak >>Klimę<<, lidera kibiców Lecha Poznań, można zamknąć każdego”.
Nie wbiegł na murawę, został aresztowany
Przypomnijmy, że podczas meczu Lech-Legia w Poznaniu kilka tygodni temu doszło protestu kibiców, oburzonych nieuczciwą w ich przekonaniu postawą piłkarzy i zarządu klubu, który z tajemniczych powodów końcówce sezonu zaczął przegrywać mecze, w których był faworytem.
Grupa kibiców w proteście wbiegła na murawę. Policja zatrzymywała ich i wypuszczała za kaucją. Ale prowadzący doping „Klima”… nie wbiegł na murawę. Miał tylko wypowiedzieć słowa „Brama otwarta”, co uznano za podżeganie do wbiegnięcia. Mimo to nie tylko został zatrzymany, ale prokuratura wystąpiła od areszt dla niego i sąd aresztował go na trzy miesiące.
Wzbudziło to zaniepokojenie wielu prawników. – Areszt w tej sprawie to niewątpliwie przerost formy nad treścią. To jest bardzo słaby zarzut – uważa mecenas Jacek Bąbka, prezes Fundacji Badań nad Prawem.
Także dr Jerzy Dudała, socjolog, znawca tematyki kibicowskiej pozytywnie ocenia poręczenie posła.
– Decyzja o areszcie przypominała słusznie minione czasy koalicji PO-PSL, gdy na siłę szukano paragrafów na liderów kibiców. To ważny sygnał, że nie może być zgody na takie sytuacje.
Niebiesko-Biały Mikołaj i kamizelki odblaskowe
Samo krótkie wymienienie udokumentowanych działań, w jakie zaangażowany był „Klima” zajęło posłowi wiele stron. Napisał on:
„W związku z prowadzoną na szeroką skalę działalnością społeczną jest osobą powszechnie znaną. Od 2009 r. podejrzany aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Wiara Lecha oraz Stowarzyszeniem Kibiców Lecha Poznań, w którym pełni aktualnie funkcję wiceprezesa. W ramach organizowanej cyklicznie akcji Niebiesko-Biały Mikołaj, podejrzany rozdawał dzieciom prezenty w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i szpitalach. Swoją działalność dobroczynną prowadził też przy okazji innych aktywności kibicowskich, takich jak Dzień Dziecka i Dni Rodziny. Piotr Klimczak regularnie bierze czynny udział w przygotowanych przez klub Lech Poznań akcjach dla najmłodszych kibiców; m. in. prowadził naukę pozytywnego dopingu, a także przekonywał do szanowania rywala bez względu na wynik osiągnięty przez wspieraną drużynę. Podejrzany pomagał w dystrybucji odblaskowych kamizelek (akcja „Przez życie z Wiarą w Lecha”) i opasek (akcja „Kibole dla Kiboli”). W trakcie prowadzonego na meczach dopingu namawiał kibiców do oddawania krwi (akcja Wiary Lecha wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu). Co więcej, wielokrotnie przekazywał na cele dobroczynne koszulki z autografami piłkarzy, a także uczestniczył w akcjach patriotycznych, takich jak porządkowanie grobów Powstańców Wielkopolskich i przygotowania do obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego”.
„Uczył uczciwej rywalizacji”
Jak podkreślił Dziuba, Piotr Klimczak jest współorganizatorem akcji „Wiara Powstańcom”. Projekt jest realizowany od ponad ośmiu lat. W jego rezultacie kibice zebrali prawie milion złotych na remonty, odnowienie lub stawianie na nowo grobów Powstańców Wielkopolskich. W poręczeniu czytamy:
„W ramach projektu „Kibice Razem”, współfinansowanego przez ministerstwo sportu i PZPN, uczył najmłodszych kibiców uczciwej rywalizacji na boisku, a więc również umiejętności przyjmowania porażek w sporcie jako nieodłącznego elementu współzawodnictwa. Podejrzany brał także czynny udział w akcji „Kibice Rodakom na Kresach”, w ramach której zbierano artykuły gospodarstwa domowego i artykuły szkolne dla dzieci, a także żywność. Produkty te zostały następnie przetransportowane przez kibiców Lecha Poznań do Polaków na terenach Białorusi, Ukrainy, Litwy oraz Kazachstanu”.
Opiekunowie i rodzice murem za „Klimą”
Poseł wskazał też na zajęcia dla młodzieży organizowane przez „Klimę”:
„Bardzo często poświęcał swój prywatny czas i pieniądze, aby budować pozytywny wizerunek kibica Lecha Poznań. Łatwość nawiązywania kontaktów z najmłodszymi kibicami, a przede wszystkim bardzo pozytywne i pedagogiczne podejście, wielokrotnie spotykało się z uznaniem ze strony opiekunów i rodziców najmłodszych kibiców Lecha Poznań. Podejrzany w ramach swojej działalności w Stowarzyszeniu Kibiców Lecha Poznań organizuje liczne turnieje piłkarskie, rocznicowe i pamięciowe, w tym „Turniej Poznańskiego Czerwca 1956 r.”, „Turniej Solidarności”, „Turniej im. Powstania Wielkopolskiego” oraz „Turniej Niepodległości”. Przez te wszystkie lata stowarzyszenie Wiara Lecha i Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań nie otrzymało ani jednej skargi związanej z zachowaniem Piotra Klimczaka”.