Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca skierowania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego wywołała już pierwsze komentarze. Zadowoleni z takiego obrotu spraw są przedstawiciele Sądu Najwyższego, rząd i partia rządząca oczekują na decyzję TK, a opozycja - mocno krytykuje głowę państwa.
Dzisiaj wieczorem w orędziu prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. - To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją - wyjaśnił prezydent Duda.
- Sąd Najwyższy niezmiennie podkreślał, że ustawa budzi zasadnicze wątpliwości konstytucyjne. Dlatego decyzja prezydenta wydaje się być optymalną
- powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik SN, sędzia Aleksander Stępkowski, odnosząc się do tej decyzji Andrzeja Dudy.
Jak wskazał, "wypowiedź pełnego składu TK w przedmiocie konstytucyjności tej regulacji jest niezwykle istotna".
- Przypomnieć należy, że Trybunał Konstytucyjny u progu polskiej akcesji do Unii Europejskiej w wyraźny sposób uznał organizację wymiaru sprawiedliwości za element tożsamości konstytucyjnej Rzeczypospolitej. Mówimy zatem o problematyce ustrojowej o największej doniosłości konstytucyjnej
- podkreślił rzecznik SN.
Zadowolony z decyzji Andrzeja Dudy jest także inny sędzia SN, prof. Kamil Zaradkiewicz.
Trafna decyzja @prezydentpl @AndrzejDuda o którą dwa dni temu postulowałem. https://t.co/Q2ZZYQosc6
— Kamil Zaradkiewicz (@k_zaradkiewicz1) February 10, 2023
Rzecznik rządu wskazał, że oczekuje na decyzję Trybunału Konstytucyjnego.
Decyzje w zakresie podpisywania ustaw są wyłączną prerogatywą Prezydenta. Sejm przyjął ustawę żeby możliwie szybko uruchomić środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy. W związku z decyzją Prezydenta będziemy oczekiwać na rozstrzygnięcie TK.
— Piotr Müller (@PiotrMuller) February 10, 2023
Szanujemy decyzję Pana Prezydenta @AndrzejDuda. Czekamy na zakończenie procesu legislacyjnego.
— Grzegorz Puda (@GrzegorzPuda) February 10, 2023
Decyzja p. prezydenta Andrzeja Dudy wynika z jego konstytucyjnych uprawnień. Mamy nadzieję, że TK rozpatrując prezydencki wniosek w ramach kontroli prewencyjnej potwierdzi zgodność przedmiotowej ustawy z Konstytucją, gdyż w naszym przekonaniu żadnej sprzeczności nie ma🇵🇱
— Rafał Bochenek (@RafalBochenek) February 10, 2023
Prezydenta za jego decyzję krytykuje za to mocno opozycja.
Prezydent nigdy nie żałował atramentu na nawet najbardziej szkodliwe i absurdalne PiS-owskie ustawy. Dziś jednak umywa ręce, nawet dla niego to było za dużo Czas na specjalistkę od brudnej roboty.#KPO
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) February 10, 2023
Prezydent @AndrzejDuda kieruje ustawę o SN do TK i pogłębia chaos w polskiej polityce! Wraz z całym obozem #PiS biorą pełną odpowiedzialność za brak pieniędzy z #KPO! To nic innego jak skazywanie Polek i Polaków na życie w biedzie!
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) February 10, 2023
Opozycja wykazała maksimum dobrej woli, ale prezydent Duda wolał oddalić uruchomienie pieniędzy z KPO. Teraz ustawą zajmą się dublerzy Ziobry i odkrycie towarzyskie Kaczyńskiego. Zamiast podmiotowej decyzji, jest oglądanie się na politycznych patronów i szukanie ich akceptacji.
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) February 10, 2023
Ustawa PiS o wszystkich sądach i sędziach, napisana pod dyktando KE i dla pieniędzy, jest w oczywisty sposób i w wielu punktach sprzeczna z Konstytucją RP. Publicznie przyznali to nawet członkowie rządu! Prezydent powinien ją zawetować. Wysłanie tej ustawy do TK to umywanie rąk.
— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) February 10, 2023
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które w ostatnią środę Sejm odrzucił. Wówczas nowelizacja trafiła na biurko prezydenta Dudy.
Decyzje w zakresie podpisywania ustaw są wyłączną prerogatywą Prezydenta. Sejm przyjął ustawę żeby możliwie szybko uruchomić środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy. W związku z decyzją Prezydenta będziemy oczekiwać na rozstrzygnięcie TK.