„Biesłan, Dubrowka, Grozny, Anna Politkowska, Boris Niemcow, Litwinienko, Skripalowie, Gruzja, najprawdopodobniej Smoleńsk, Krym, Donbas, Ługańsk, a teraz całe terytorium Ukrainy, w tym także elektrownie jądrowe” - wyliczała była szefowa polskiej dyplomacji europosłanka Anna Fotyga (PiS), opisując działania Federacji Rosyjskiej.
We wtorek późnym wieczorem odbyła się w Parlamencie Europejskim debata poświęcona Rosji jako sponsorowi terroryzmu.
Wniosek w tej sprawie złożyła grupa EKR.
- Ja się bardzo cieszę, że dzisiaj dyskutujemy o tym, czy Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm czy - jak przed chwilą słyszeliśmy - państwem terrorystycznym
- powiedział europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). Jak stwierdził, pokazuje to jak daleką drogę przeszedł Parlament Europejski, w którym jeszcze w zeszłej kadencji, czy dwie kadencje temu, było znacznie więcej przyjaciół Rosji albo ludzi bardzo naiwnych, którzy uważali, że Rosja jest krajem, jak każdy inny.
- To się zmieniło. Dobrze, choć oczywiście jest straszliwa cena, którą płacimy my wszyscy za to, żeby klasa polityczna w Europie dojrzała do tego, aby Rosję traktować - jak to mówił amerykański prezydent Ronald Reagan - jako imperium zła - dodał były wiceszef PE. Ryszard Czarnecki stwierdził, że dobrze, że w tej sprawie prawie wszyscy europarlamentarzyści mówią jednym głosem.
- Im nasz głos będzie bardziej solidarny, tym większe straty Rosji, a o to chodzi
- podkreślił Czarnecki.
Głos w debacie zabrał też europoseł Andrzej Halicki (PO).
- My, obywatele wolnej, demokratycznej Europy wzywamy parlamenty narodowe, wzywamy rządy państw członkowskich do uznania Rosji za państwo organizujące i prowadzące terroryzm. Mam nadzieję, że ta Izba, Parlament Europejski pokaże jedność w tej sprawie, i również wymusi na Komisji Europejskiej i na Radzie Europejskiej stanowcze działanie. Jesteśmy w przededniu szczytu, który powinien zakończyć się nie tylko ważnymi deklaracjami, ale ważnymi działaniami w tej kwestii - powiedział.
Jak podkreślił, "inicjatywa wychodzi ponad podziałami z polskiego środowiska".
- Chciałbym powiedzieć że musimy stanąć ponad podziałami narodowymi, ponad podziałami politycznymi, pokazać jedność w tej Izbie, tak jak Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uczyniło to w zeszłym tygodniu. Bo czyż trzeba więcej ofiar i przykładów żeby nazwać Rosję państwem wspomagającym, organizującym i realizującym terroryzm? Dziękuję i apelują o jedność - podsumował.
- Biesłan, Dubrowka, Grozny, Anna Politkowska, Boris Niemcow, Litwinienko, Skripalowie, Gruzja, najprawdopodobniej Smoleńsk, Krym, Donbas, Ługańsk, a teraz całe terytorium Ukrainy, w tym także elektrownie jądrowe
- mówiła była szefowa polskiej dyplomacji europosłanka Anna Fotyga (PiS), opisując zbrodnie Federacji Rosyjskiej.
Beslan, Dubrovka, Grozny, Anna Politkovskaya, Nemtsov, Litvinenko, Skripals, Georgia, most probably Smolensk, then Crimea, Donbas, Luhansk & now the whole territory of Ukraine, including nuclear power plants.
— Anna Fotyga Biuro Poselskie (@AnnaFotyga_PE) October 19, 2022
Do we need further evidence?!#RussiaIsaTerroristState #DefeatRussiaNow pic.twitter.com/446qB9QiBv
Rezolucja w tej sprawie będzie poddana pod głosowanie podczas listopadowej sesji plenarnej.