Papież Franciszek reformuje watykański kodeks karny. Specjalnym listem wprowadził m.in. możliwość złagodzenia kary oraz konieczność opracowania planu resocjalizacji.
Uzasadniając konieczność wydania nowych przepisów Ojciec Święty powołał się na „nowe wrażliwości naszych czasów”, wymagające – jego zdaniem – aktualizacji wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.
W liście motu proprio papież postanowił, że w przypadku dobrego sprawowania osoby skazanej i poddania się przez nią procesowi resocjalizacji możliwa jest redukcja wyroku w wymiarze od 45 do 120 dni za każdy rok odbytej kary.
Ponadto, jak wskazał Franciszek, na początku odbywania kary skazany przez watykański wymiar sprawiedliwości w porozumieniu z sędzią musi opracować plan resocjalizacji, obejmujący zobowiązanie do podjęcia kroków w celu anulowania lub złagodzenia skutków popełnionego przestępstwa, w tym wynagrodzenie szkód.
Skazany może także zaproponować, że będzie wykonywał prace użyteczne publicznie lub będzie działał w wolontariacie. Przewidziane są także kroki mające na celu krzewienie, tam gdzie to możliwe, „mediacji z osobą poszkodowaną” - postanowił papież.
Kolejna modyfikacja to zgoda na proces bez udziału oskarżonego, gdy ten odmawia udziału w rozprawie bez uzasadnionej przyczyny. W takich przypadkach będzie go reprezentował obrońca. W szczególnej sytuacji sędzia może zawiesić proces.