Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Papież Franciszek o świętym Janie Pawle II: "Miał otwarty i kontemplacyjny umysł, kochał sztukę"

W setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II papież Franciszek wystosował list na uniwersytet Angelicum w Rzymie. Napisał, że święty papież Polak miał "otwarty i kontemplacyjny umysł", a także był rozmiłowany w Bogu i człowieku, w naturze, historii i sztuce.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
/ By Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41540543; By Dennis Jarvis from Halifax, Canada - Luxembourg-5151 - Pope John Paul II, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/

Ogłoszony przez Watykan list został wysłany w związku z poniedziałkową, zorganizowaną w internecie inauguracją działalności Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego dominikańskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). Ksiądz Karol Wojtyła studiował na tej uczelni w Wiecznym Mieście w latach 1946-1948 i otrzymał tam stopień doktora za pracę "Problem wiary u św. Jana od Krzyża". Jest ona przechowywana na uniwersytecie.

Zadaniem nowego Instytutu, jak zapowiedziano, będzie promowanie refleksji nad problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania św. Jana Pawła II. Inicjatorami tej instytucji są polskie organizacje pozarządowe: Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa.

W liście do rektora uczelni ojca Michała Palucha Franciszek podkreślił:

"W dniu, w którym upływa sto lat od urodzin Świętego Jana Pawła II, najznakomitszego z absolwentów tegoż Uniwersytetu, na Wydziale Filozofii Angelicum rozpoczyna działalność Instytut Kultury jego imienia"

Papież wyraził uznanie dla tej inicjatywy i przekazał pozdrowienie między innymi dla dwóch polskich fundacji, które wspierają nowy Instytut. Przypomniał, że jego głównym zadaniem ma być refleksja nad kulturą współczesną.

- W tym celu założyciele zamierzają oprzeć się na współpracy z najwybitniejszymi filozofami, teologami oraz ludźmi kultury w jej najszerszym rozumieniu. Sam zaś Święty Jan Paweł II jest dla owego dzieła zarówno inspiracją, jak i pierwszym i najważniejszym twórcą, z uwagi na bogate i wieloaspektowe dziedzictwo, jakie nam pozostawił, a wcześniej jeszcze na dany przezeń przykład otwartego i kontemplacyjnego umysłu, rozmiłowanego w Bogu i człowieku, w stworzeniu, historii oraz sztuce

- dodał Franciszek.

Zauważył, że "różnorodne doświadczenia życiowe, obejmujące największe tragedie jego czasów oraz osobiste cierpienie, postrzegane w świetle Ducha Świętego" prowadziły św. Jana Pawła II do "wyjątkowo głębokiej refleksji nad człowiekiem i jego kulturowymi korzeniami jako nieodzownym punktem odniesienia dla głoszenia Ewangelii".

Przywołał słowa z pierwszej encykliki papieża Polaka "Redemptor hominis" z 1979 roku:

„Zbliżamy się równocześnie do wszystkich kultur, światopoglądów, do wszystkich ludzi dobrej woli. Zbliżamy się z tą czcią i poszanowaniem, jakie od czasów apostolskich stanowiły o postawie misyjnej i misjonarskiej"

Franciszek wskazał, że przed ludźmi Kościoła stoi zadanie troski o "żywotność takiej postawy", jeśli - jak dodał - "pragniemy być Kościołem w drodze, Kościołem, któremu nie wystarczy pielęgnowanie i zarządzanie tym, co jest, ale który pragnie pozostać wierny swej misji".

Wyraził przekonanie, że prace nowego Instytutu będą prowadzone w duchu "odwagi prawdy, wolności ducha i intelektualnej uczciwości". 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Paweł II

mk