Ewakuowano obozy harcerskie
MSWiA poinformowało w komunikacie, że w związku z "dynamicznie rozwijającą się sytuacją pogodową oraz napływem niżu genueńskiego" nad terytorium Polski, na wniosek ministra Kierwińskiego zwołano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.
Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej omówili aktualną sytuację pogodową – meteorologiczną i hydrologiczną – oraz prognozy na najbliższe dni.
– Jedną z rekomendacji jest bezwarunkowa ewakuacja obozów harcerskich w miejscach, w których obowiązuje ostrzeżenie 3 stopnia. Już teraz w związku z ostrzeżeniami ewakuowano 7 obozów harcerskich z województwa małopolskiego – poinformował wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.
Zagrożona większość Polski
Zgodnie z prognozami najgorsza sytuacja może być w województwach małopolskim, śląskim i opolskim, gdzie IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia, przed silnym deszczem i burzami. Tego stopnia ostrzeżenie dotyczy jeszcze wschodniej krawędzi województwa dolnośląskiego.
Bardzo wysokie zagrożenie, drugiego stopnia, jest także w skośnym pasie województw, od północnej części małopolskiego, przez dolnośląskie, wielkopolskie i łódzkie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie, a wreszcie podlaskie i warmińsko-mazurskie. Niższy stopień zagrożenia występuje w podkarpackim i lubelskim.
Prognozowane zjawiska mogą prowadzić do poważnych szkód w infrastrukturze, w tym energetycznej i mieszkaniowej. "Dlatego wszystkie szczeble administracji rządowej pozostają w stanie podwyższonej gotowości, monitorując rozwój sytuacji i przygotowując się do podjęcia niezbędnych działań" - napisano po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Alerty hydrologiczne IMGW wydał dla ponad 50 punktów w Polsce. Alert drugiego stopnia, wskazujący na możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach, wydano dla zlewni Nysy Kłodzkiej w opolskim, oraz dla rzek Stobrawy, Rudy, Brynicy, Białej Przemszy, Przemszy, Skawinki, Czarnej Orawy, niektórych punktów na Wiśle oraz na licznych mniejszych rzekach w województwach opolskim, śląskim i małopolskim.