Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Ósmoklasiści zmierzą się dziś z językiem obcym

Dziś rano uczniowie klas ósmych przystąpią do obowiązkowego egzaminu z nowożytnego języka obcego, stanowiącego trzecią część egzaminu ósmoklasisty. Aż 98,4 proc. z nich zdecydowało się na język angielski.

Autor: Anna Zyzek

Reklama

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym – każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową.

Większość wybrała angielski

Uczniowie wybierają jeden nowożytny język obcy spośród: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego lub włoskiego, przy czym musi to być język, którego uczą się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć. Wyjątek stanowią uczniowie z Ukrainy – mogą oni zdawać egzamin z dowolnego języka z tej listy, niezależnie od tego, którego uczą się w szkole.

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), zdecydowana większość ósmoklasistów – 98,4 proc. – wybrała język angielski. Drugim najczęściej wybieranym językiem był niemiecki, który wskazało 1,4 proc. uczniów. Pozostałe języki – francuski, hiszpański, rosyjski i włoski – wybrało łącznie zaledwie 0,2 proc. zdających.

Wśród uczniów pochodzących z Ukrainy najpopularniejszy również okazał się język angielski, wybrany przez 67,8 proc. z nich. Na drugim miejscu znalazł się rosyjski, który zadeklarowało 31,2 proc. uczniów z Ukrainy. Pozostałe języki (francuski, hiszpański, niemiecki i włoski) łącznie wybrało 1 proc. ukraińskich uczniów.

Z danych CKE wynika, że do egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku zgłoszono prawie 355 tysięcy uczniów z ponad 12 850 szkół. Wśród nich znalazło się ponad 13 tysięcy uczniów z Ukrainy uczęszczających do około 4 tysięcy szkół.

Egzamin potrwa 110 minut, ale uczniowie uprawnieni do dostosowania warunków jego przeprowadzania mogą mieć wydłużony czas pracy o dodatkowe 55 minut.

Arkusze egzaminacyjne będą zawierać zarówno zadania zamknięte – polegające na wyborze jednej poprawnej odpowiedzi, jak i otwarte – wymagające samodzielnego sformułowania odpowiedzi przez ucznia.

Podczas egzaminu nie wolno korzystać ze słowników. Uczniowie mogą mieć przy sobie jedynie przybory do pisania – pióro lub długopis z czarnym tuszem albo atramentem. Zabronione jest wnoszenie do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych, z wyjątkiem tych, które posiadają aplikację służącą do monitorowania zdrowia ucznia.

Po zakończeniu egzaminu, tego samego dnia po południu, arkusze zostaną opublikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Kiedy kolejny termin?

Jeżeli uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w maju z powodów zdrowotnych lub losowych, będzie miał możliwość zdania go w dodatkowym terminie – między 10 a 12 czerwca.

Prace egzaminacyjne zostaną ocenione przez egzaminatorów. Do 4 lipca szkoły otrzymają zaświadczenia lub informacje o wynikach, a tego samego dnia uczniowie poznają swoje rezultaty. Wtedy też zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki egzaminu.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ponieważ nie jest określony próg punktowy. Wynik jednak ma duże znaczenie – stanowi połowę punktów możliwych do uzyskania w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie oraz inne osiągnięcia ucznia.

Autor: Anna Zyzek

Źródło: niezalezna.pl, PAP
Reklama