Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, bez względu na wiek auta. Natomiast możesz, ale nie musisz zdecydować się wykupić autocasco na stare auto.
Każdy pojazd, który podlega rejestracji, musi mieć ubezpieczenie OC. Powinno ono zostać kupione najpóźniej w dniu rejestracji auta w kraju lub w przeddzień wygaśnięcia ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z wcześniej podpisanej polisy OC. Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne są dobrowolne. Czy warto je wykupić dla starego samochodu?
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Auto nie zostanie zarejestrowane w urzędzie, jeśli nie będzie miało ważnej polisy. Kupując używany, stary samochód, przeważnie będziesz mógł skorzystać z polisy OC dotychczasowego właściciela, aż do wygaśnięcia ochrony. Nie zostanie ona przedłużona na kolejny rok, dlatego musisz zawrzeć nową umowę.
Masz dowolność wyboru w zakresie ubezpieczenia OC. Każdy ubezpieczyciel zapewnia ten sam zakres ochrony w ramach polisy OC samochodu, a także te same minimalne sumy gwarancyjne. Różnice tkwią m.in. w cenie OC i rabatach oferowanych przez towarzystwa. Na przykład UNIQA oferuje 15-procentową zniżkę na wykupienie OC online.
Istnieje wiele czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC, m.in. marka i model samochodu czy pojemność silnika i jego moc. Czy jednak wiek auta ma także znaczenie? Tak, skoro jest on wpisywany w kalkulator OC, by dokonana została kalkulacja ubezpieczenia samochodu.
Patrząc na statystyki dotyczące przeciętnego wieku samochodów jeżdżących po polskich ulicach, kwestia wieku auta i jego wpływu na składkę na OC ma niebagatelne znaczenie. Z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR z końca 2022 roku wynika, że średni wiek pojazdu w Polsce wynosi 15,88 roku, choć taki wynik uzyskany został po wykluczeniu z bazy CEPIK tzw. martwych dusz, czyli niewyrejestrowanych aut, które już nie istnieją.
Ile więc kosztuje ubezpieczenie starego samochodu? Niekiedy więcej niż nowszych pojazdów. Wynika to z tego, że ubezpieczyciele zazwyczaj uznają młodsze auta za bezpieczniejsze, z uwagi na obecność licznych systemów bezpieczeństwa i kontroli jazdy. Samochody kilkunastoletnie i starsze mają gorsze wyposażenie, są bardziej awaryjne, co wpływa na podwyższoną ocenę ryzyka ubezpieczeniowego i na wyższą składkę na OC.
Jeśli masz stare auto, to nie unikaj wykupienia dla niego ubezpieczenia OC. W przeciwnym wypadku narażasz się na nałożenie na Ciebie wysokiej kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak masz dowolność w zakresie wyboru dodatkowych polis komunikacyjnych.
Pytanie tylko, czy w ogóle warto kupować np. ubezpieczenie AC starego auta. Autocasco chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ubezpieczanym pojeździe. Może obejmować ubezpieczenie samochodowe od kradzieży pojazdu czy elementów jego wyposażenia. Problem w tym, że nie każde towarzystwo będzie chciało ubezpieczyć stare auto w ramach polisy AC. Firmy same ustalają zasady zawarcia umowy na ubezpieczenie autocasco. Polisa dla starszego auta może mieć też mniej korzystne warunki niż dla samochodu nowego. Może zakładać ochronę jedynie przed kradzieżą czy całkowitym zniszczeniem.
Warto wykupić AC dla starego auta, jeśli marka Twojego pojazdu „cieszy się” szczególnym zainteresowaniem złodziei samochodów. Rozważ AC, jeśli parkujesz np. na ulicy, gdzie nietrudno o zarysowanie przez wandali. Warto też w ten sposób ubezpieczyć samochód zabytkowy czy kolekcjonerski.
Koszt ubezpieczenia autocasco dla starszego pojazdu będzie zależny od jego wieku, historii przebiegu ubezpieczenia, ale i konfiguracji oferty. Najtaniej można wykupić AC z okrojonym zakresem obowiązywania, w formie mini casco czy mini AC. Będzie ono zdecydowanie tańsze niż pełne AC. Warto sprawdzić koszt AC np. w kalkulatorze ubezpieczeniowym. Trzeba w nim podać dane starszego samochodu, a także wybrać zakres ochrony, określić udział własny właściciela auta w szkodzie czy sumę ubezpieczenia wpływającą na wysokość odszkodowania. Warto wykupić pakiet OC+AC w jednym towarzystwie, dzięki czemu możesz oszczędzić na tym wydatku.
Więcej informacji:
https://niezalezna.pl/490937-najkorzystniejsze-ubezpieczenie-ac