W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie obejmujące m.in. listę bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65 roku życia i dzieci do ukończenia 18 lat. - Łącznie kiedy pokazujemy liczbę leków, która jest dostępna, to mówimy o blisko 4000 tysiącach dla seniorów, 3800 leków. To jest dużo więcej niż było wcześniej. Dodam, że ta paleta leków została poszerzona. A dla dzieci kolejne setki, powyżej 1000 z całą pewnością leków również bezpłatnych. To razem składa się na liczbę przekraczającą na pewno 4000 tysiące leków bezpłatnych - mówił w nagraniu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Dzisiaj w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie ws. wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Lista obejmuje m.in. bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65 roku życia i dzieci do ukończenia 18 lat.
Nowa lista refundacyjna zacznie obowiązywać od 1 września.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych rozszerzająca grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki została podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w życie weszła w środę.
Dotychczas bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługiwały osobom powyżej 75 lat.
Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia oraz dzieci do lat 18 zapowiadał w połowie maja wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości".
- Dużo więcej osób będzie mogło otrzymać leki bezpłatnie, zwłaszcza, że te osoby, które są w trudniejszej sytuacji materialnej, nasi seniorzy, którzy nie mogą już dorabiać, bo bardzo dużo już przepracowali - chcemy im pomagać, wierzymy w solidarność międzypokoleniową i ten program, który wdrożyliśmy już kilka lat temu, czyli bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75. roku życia poszerzamy - obejmujemy nim wszystkich seniorów, którzy skończyli 65. rok życia, ale również ze względu na to, że młodym małżeństwom, młodym rodzinom czasami ciąży budżet na zakup lekarstw, antybiotyków dla dzieci, to również wprowadziliśmy w tej ustawie, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, możliwość darmowego otrzymania leków dla dzieci od urodzenia do 18. roku życia. Łącznie, kiedy pokazujemy liczbę leków, która jest dostępna dla seniorów, to 3800 leków, ta paleta leków została poszerzona, a dla dzieci z całą pewnością około tysiąca bezpłatnych leków
- mówił w zamieszczonym dzisiaj na Facebooku nagraniu premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że "razem składa się to na liczbę przekraczającą na pewno 4000 tysiące leków bezpłatnych".
- Możliwe jest to dzięki temu, że naprawiony system finansów publicznych daje możliwość przekazywania większej puli środków właśnie na ochronę zdrowia. Również chcemy te ustawy wdrożyć wcześniej, od września, by jak najszybciej, jeszcze przed sezonem jesiennym, ludzie mogli korzystać z bezpłatnych leków - dodał szef rządu.