10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Obrady Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Główny temat: budżet UE

We wtorek przed godz. 19:00 rozpoczęło się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Posiedzenie ma dotyczyć przede wszystkim sytuacji w Europie w związku z budżetem UE, ale też szeregu innych spraw, m.in. walki z pandemią - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
fot. Krystian Maj/KPRM

W posiedzeniu uczestniczą m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Obecni są liderzy współtworzących Zjednoczoną Prawicę ugrupowań: szef Porozumienia, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, szef Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceszef resortu z Solidarnej Polski Sebastian Kaleta oraz wiceszef MAP Janusz Kowalski (SP).

Omówimy sytuację Europie. Na pewno będziemy rozmawiać z naszymi koalicjantami, jak mogą działać na korzyść rządu; to będzie główny temat, ale też będą inne sprawy.
- powiedział dziennikarzom Ryszard Terlecki wchodząc do siedziby PiS.

Wśród kwestii, które będą tematem debaty wymienił walkę z pandemią koronawirusa. 

To temat najbardziej aktualny choć wydaje się, że troszkę pandemia lżeje, co byłoby dobrym sygnałem przed świętami.
- dodał.

Terlecki był pytany czy podczas spotkania będzie poruszona kwestia prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy dotyczącej aborcji. 

Czekamy na uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i myślę, że do tego czasu się nic nie wydarzy.
- odparł wicemarszałek Sejmu.

Rada Koalicji to ciało składające się z liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy - PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia, a także 2-3 przedstawicieli tych partii.

W poniedziałek wieczorem w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem aby omówić dalsze działania w kontekście negocjacji budżetowych w UE. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W ubiegły czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#budżet unijny #Zjednoczona Prawica

Piotr Łukawski