Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Obchody papieskiego jubileuszu na Jasnej Górze. Specjalny list wystosował prezydent Andrzej Duda

Dziś poranna mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczęło się na Jasnej Górze świętowanie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Na początku odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł Wielki, był jedną z najważniejszych postaci XX wieku" - zaznaczył prezydent.

fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Poranną mszą św. rozpoczęło się na Jasnej Górze celebrowanie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, a wraz z nim - w koncelebrze - o. Marian Waligóra, kończący sprawowanie urzędu przeora Jasnej Góry, i o. Samuel Pacholski, nowo mianowany przeor klasztoru.

- Na tym świętym miejscu, gdzie jak mówił św. Jan Paweł II, bije serce Narodu w sercu Matki, dziękujemy dziś w czasie tej Mszy św. za pontyfikat św. Jana Pawła II. Dziękujemy za to, że był pośród nas, że tak wiele razy przybywał tu, na Jasną Górę, jako papież i uczył nas zawierzenia Najświętszej Dziewicy Maryi - powiedział o. Marian Waligóra.

Przed modlitwą, Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list od Andrzeja Dudy z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

- Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo Papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, gdzie u progu swego pontyfikatu Jan Paweł II zawierzył samego siebie Matce Bożej Jasnogórskiej, i gdzie później wielokrotnie pielgrzymował odwiedzając Ojczyznę

–  napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

- Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł Wielki, był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Jego nauczanie oraz osobiste świadectwo życia wciąż poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie, nadal są inspiracją dla wielu inicjatyw religijnych, społecznych, naukowych i kulturalnych. Integracja europejska i zakończenie Zimnej Wojny, rozwój dialogu ekumenicznego oraz namysł nad etycznymi podstawami nowoczesnej gospodarki, polityki i współpracy międzynarodowej, to tylko wybrane dziedziny, w których św. Jan Paweł II położył wybitne i trwałe zasługi

- podkreślił prezydent.

W homilii o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że w tę rocznicę przypominamy "nie tylko niezwykłą postać, ale przede wszystkim wielkiego świadka wiary, człowieka, który swoim życiem i posługą zmienił oblicze świata".

- Może w chwili Jego śmierci czuliśmy się sierotami, bo straciliśmy kogoś bliskiego, poczuliśmy lęk przed przyszłością. Dla wielu z nas pontyfikat Karola Wojtyły był przecież ogromną, integralną częścią naszego codziennego życia, naszego powołania, i chociaż już od 15 lat nie jest on z nami to wiemy, że Jego przykład wiary, Jego słowa dalej rozbrzmiewają w sercach ludzi na całym świecie. Wiemy, że w Nim, św. Janie Pawle II, o czym pisał niedawno Benedykt XVI, uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga, że w każdym czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest On dla nas oznaką nadziei i otuchy. Tu, na Jasnej Górze nieustannie brzmią papieskie słowa zawierzenia: "Totus Tuus". To był program życia Jana Pawła II, Jego sposób na życie

- przypomniał o. Chrapkowski.

W jasnogórskiej bazylice trwają przygotowania do koncertu "Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II", który będzie można w niedzielę późnym popołudniem zobaczyć na żywo na antenie TVP1. 

 



Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, niezalezna.pl

#o. Arnold Chrapkowski #Jasna Góra #Jan Paweł II

maa