Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nowi prezesi sądów okręgowych i rejonowych

Od 1 lutego 2018 r. zmienią się prezesi sądów okręgowych w Częstochowie i Włocławku. Obsadzone zostaną też wakaty na tym stanowisku w Łodzi i w Rzeszowie - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany obejmą też siedem sądów rejonowych.

pixabay.com

Jak podano w komunikacie zmiany to m.in. efekt przeprowadzonej w sądach w Częstochowie i Włocławku analiz efektywności pracy.

- Wynika z niej, że Sąd Okręgowy w Częstochowie w rankingu spraw karnych jest ostatni ze wszystkich 45 sądów okręgowych w Polsce. Średni czas trwania postępowania w sprawach niezałatwionych karnych w tym sądzie to aż 33 miesiące, co daje mu 44. pozycję, z kolei pod względem średniego czasu postępowania w sprawach karnych sąd ten znalazł się na 42. pozycji. Z kolei Sąd Okręgowy we Włocławku jest dopiero 42. w rankingu ogólnym wskaźnika opanowania wpływu, co oznacza, że w sądzie rosną zaległości - napisano w komunikacie resortu.

Nowym prezesem SO w Częstochowie - jak poinformowało ministerstwo - będzie sędzia Rafał Olszewski, wieloletni wiceprezes tego sądu.

- Orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, pełnił też funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego - podano.

Z kolei w SO we Włocławku na nowego prezesa powołana została sędzia Ewa Felińczak, absolwentka studiów podyplomowych dla sędziów sądów powszechnych na Uniwersytecie Gdańskim.

- Ma tytuł honorowy Sędziego Europejskiego roku 2015 przyznany przez Międzynarodową Komisję Prawników. Jest członkiem Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce - podano.

Obsadzone zostaną też wakaty na stanowiskach prezesów sądów okręgowych w Łodzi i Rzeszowie.

Nowym prezesem SO w Łodzi będzie sędzia tamtejszego Sądu Apelacyjnego Dariusz Limiera. To absolwent studiów podyplomowych w zakresie prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jak podkreśla ministerstwo, prowadził sprawę największego w Polsce konfliktu klientów z bankami. "W jednym z pierwszych w Polsce pozwów zbiorowych klienci domagali się zmiany zasad oprocentowania kredytów hipotecznych. Sędzia Limiera wydał wyrok, w którym uznał banki za winne zawyżania rat" - podano.

Stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie obejmie sędzia Rafał Puchalski. Jest prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – oddział w Przemyślu, specjalistą z zakresu prawa karnego, zaangażowanym w działalność na rzecz propagowania wiedzy prawniczej wśród dzieci i młodzieży.

Zmiany nastąpią też na stanowiskach prezesów sądów rejonowych w Tarnobrzegu i Wieliczce.

- Sąd w Tarnobrzegu znalazł się na 291. pozycji w rankingu spraw cywilnych ogółem, zaś sąd w Wieliczce na 298. miejscu w ogólnym rankingu sądów rejonowych w kraju pod względem wskaźnika średniego czasu trwania spraw niezałatwionych - wyjaśnia ministerstwo.

Nowym prezesem sądu w Wieliczce zostanie od 1 lutego sędzia Agata Maniecka Kurotaki; na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu powołano sędzię Karolinę Barańską.

Obsadzone zostaną też wakaty na stanowiskach prezesów sądów rejonowych: w Kętrzynie – sędzia Tomasz Cichocki, w Gdyni - sędzia Elżbieta Nawara, w Choszcznie - sędzia Tomasz Klimczak, we Włocławku - sędzia Dariusz Braciszewski oraz w Opocznie – sędzia Mirosława Makowska.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sąd okręgowy #sąd rejonowy #prezesi #zmiany #Ministerstwo Sprawiedliwości

redakcja