Porozumienie między Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) a władzami Poznania, dotyczące przekazania miastu nieruchomości przeznaczonych na cele edukacyjne podpisano w Poznaniu. Na przekazywanym terenie na poznańskim Strzeszynie powstanie szkoła podstawowa.
Jak podkreśliła w trakcie towarzyszącej podpisaniu dokumentu konferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, współpraca między stolicą Wielkopolski a Krajowym Zasobem Nieruchomości przyniesie korzyści mieszkańcom miasta: zyskają nową szkołę oraz nowe, przystępne cenowo mieszkania na wynajem.
Zgodnie z ustaleniami, miasto otrzyma od Krajowego Zasobu Nieruchomości działkę pod placówkę edukacyjną. Poznań, w ramach wsparcia działań KZN, wniesie aportem do Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego grunty przy ul. Żelaznej, gdzie powstaną nowe mieszkania na wynajem.
Działka przekazana przez KZN to nieruchomość na Strzeszynie, o łącznej powierzchni ponad 13 ha. Jak podano, wkrótce rozpoczną się tam prace przygotowawcze do przyszłej zabudowy. Zaplanowano już wykonanie niezbędnych badań geotechnicznych, geodezyjnych oraz inwentaryzację drzew.
Według planów miasta, w nowej podstawówce będzie miejsce dla 40 oddziałów szkolnych oraz 10 przedszkolnych. Znajdzie się tam biblioteka z czytelnią, świetlica i stołówka.
Powstanie też sala gimnastyczna wyposażona w zaplecze socjalne dla trenera i magazynek na sprzęt sportowy. W pobliżu szkoły powstaną dwa boiska sportowe do gier zespołowych oraz dwa place zabaw – osobno dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Całość będzie ogrodzona, pojawią się parkingi, zieleń, ławki, stojaki na rowery, wiaty i śmietniki.
"KZN podkreślił w komunikacie prasowym, że "intensyfikuje swoje działania w kierunku rozwoju budownictwa czynszowego przy ulicy Żelaznej w Poznaniu".
Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS), przy wsparciu KZN, będzie mogło realizować inwestycje mieszkaniowe na gruntach samorządowych przy ul. Żelaznej, wniesionych aportem do PTBS.
"Nie da się stworzyć dobrej polityki państwa bez współpracy z samorządem. Mam nadzieję, że już dziś nikt nie powie, że Poznań jest gorzej traktowany niż inne samorządy"
- podkreślił wiceprezes KZN Jarosław Pucek.
Jak powiedział wiceprezydent Poznania Bartosz Guss, zawarte porozumienie "jest podwójnie korzystne dla mieszkańców miasta". "Rodzice będą mogli posłać dzieci do nowej szkoły, o której powstanie miasto zabiegało od lat. Ale skorzystają też inni poznaniacy, bo na gruncie, jaki miasto przekaże PTBS, powstaną nowe mieszkania czynszowe na wynajem" – powiedział.
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka podkreśliła, że posiadanie mieszkania to "jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka; obowiązkiem każdego rządu jest zadbać o to, by ta potrzeba była realizowana". Wskazała, że przejawem troski o sytuację mieszkaniową Polaków jest przygotowany przez MRPiT pakiet mieszkaniowy.
Pytana o to, jakie są potrzeby Polaków jeżeli chodzi mieszkania na wynajem powiedziała, że obecnie "brakuje nam około 80-90 mieszkań na 1 tys. mieszkańców".
"Poziomy, które osiągamy, jeżeli chodzi o oddawane mieszkania, rok do roku są rekordowe. Wiemy, że w ciągu najbliższych kilku lat spokojnie osiągniemy unijną średnią. Nie ma dziś żadnego problemu, żeby zakupić mieszkanie na rynku - jeżeli kogoś na to stać. Naszym adresatem są te osoby, które niekoniecznie stać dziś na zakup własnego mieszkania, na zaciągnięcie ogromnego kredytu. Do nich kierowana jest ta oferta mieszkań na wynajem, ale także wspieranie budownictwa komunalnego"
- powiedziała.
W komunikacie KZN zadeklarował dalszą współpracę z władzami Poznania w zakresie wzajemnej regulacji praw do nieruchomości innych niż te na Strzeszynie i ul. Żelaznej, w ramach realizacji zadań ustawowych KZN i zadań własnych jednostki samorządu gminnego.