Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

IMGW zmieniła ostrzeżenia. Mogą wystąpić trąby powietrzne, silny wiatr i podtopienia

IMGW wydała nad ranem pierwsze ostrzeżenia przed burzami w tym sezonie. Po południu alerty zostały zmienione na wyższe. Instytut ostrzega, że mogą wystąpić trąby powietrzne, silny wiatr, grad, a nawet podtopienia.

W tym tygodniu będą bardzo ciepłe noce, prognozowana temperatura to nawet 15 st. C. Od następnej środy przyjdzie jednak ochłodzenie. Temperatura znacząco spadnie, w ciągu dnia będzie głównie ok. 12 st. C, a temperatura maksymalnie spadnie do 7 st. C

Reklama

- W piątek temperatury osiągną ok. 26 st. C, burze pojawią się na obszarze całego kraju poza jego wschodnią i zachodnią częścią - powiedział rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Pierwsze takie alerty w sezonie

IMGW zmieniła alerty dotyczące burz. W pasie od Lubelszczyzny po Kujawy mogą wystąpić trąby powietrzne. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

Ostrzeżenia II stopnia przed burzami obowiązują w woj. łódzkim i w części woj. podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu – od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 40 mm – i porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h. Lokalnie grad. Istnieje ryzyko trąb powietrznych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk szacuje się na 80 proc. Alerty będą obowiązywały od godz. 16.00 i potrwają do sobotniej nocy.

 

Ostrzeżenia I stopnia będą obowiązywały w woj. pomorskim, małopolskim i śląskim. Alerty obejmą również część woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodnio-pomorskiego i opolskiego.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm i porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk atmosferycznych szacuje się na 80 proc. Ostrzeżenia będą obowiązywały od piątku od godz. 14.00 lub 16.00 zależnie od terenu. Mieszkańcy zagrożonych terenów mogą się zmagać z burzami do sobotniej nocy.

Możliwe podtopienia

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Będą one obowiązywały od piątku od godz. 14.00 i potrwają najdłużej do soboty do godz. 3.00.

W związku z lokalnymi opadami o charakterze burzowym, które mogą być intensywne i punktowe, ostrzeżenia hydrologiczne dotyczyć będą zagrożenia ze strony mniejszych rzek czy zlewni zurbanizowanych na których mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody, które poskutkują możliwymi podtopieniami – głównie na obszarach miejskich.

W zlewniach kontrolowanych w razie wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Słoneczny weekend

Sobota będzie nieco chłodniejsza, maksymalnie 22-23 st. C. Na Pomorzu i zachodzie nieco chłodniej, prognozowane są temperatury rzędu 14-15 st. C. Pojawią się także przelotne opady deszczu.

- Natomiast niedziela to powrót cieplejszej aury - dodał Walijewski. Dodał, że przelotny deszcz będzie utrzymywać się głównie na północy kraju i w województwie mazowieckim. Tam na termometrach będzie maksymalnie 17-19 st. C. Pozostała część kraju bez opadów, po 23-24 st. C.

Kolejne wiosenne dni

W poniedziałek Wielkanocny będzie nawet do 24 st. C w całym kraju z wyjątkiem Pomorza, gdzie będzie od 11 do 13 st. Możliwe są opady, ale jedynie w górach i na Suwalszczyźnie.

Według prognozy IMGW, wtorek będzie najcieplejszy w centrum i na południu Polski - od 20 do 25 st. C. Na południu niewielkie opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie 14 st. Na Półwyspie Helskim najchłodniej, do 8 st. C.

- Bardzo ciepłe noce, temperatura minimalna właściwie tylko gdzieś na Wybrzeżu będzie spadać poniżej 10 st. Pozostała część kraju to od 10 do 15 st. C - powiedział synoptyk.

Od środy nieco chłodniej

Natomiast od środy w ciągu dnia będzie raczej bezchmurnie. Na południowym zachodzie nawet do 20 st. C. W pozostałych regionach między 11-18 st. C.

Według prognozy numerycznej IMGW, temperatura maksymalna może spaść nawet do 7 st. C w Suwałkach, a w przeważającej części kraju prognozuje się temperaturę ok. 12 st. C.

- W środę nastąpi ochłodzenie, które dotrze ze wschodniej Europy i może utrzymać się do piątku - zaznaczył synpotyk.

Rzecznik IMGW zwrócił uwagę również na pył, który przyszedł do Polski znad Sahary i może utrzymać się w powietrzu do niedzieli 20 kwietnia. Pył może wpłynąć negatywnie na alergików. Takim osobom - w przypadku panującej złej jakości powietrza - Walijewski zaleca użycie odpowiedniej maski.

Reklama