Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Niezależni prawnicy chcą odwołania Adama Bodnara. Do Kancelarii Prezydenta wpłynęło pismo! MAMY TREŚĆ

Stowarzyszenia niezależnych prawników, takie jak Prawnicy dla Polski, Ad Vocem i Sędziowie RP złożyli dziś w południe, w Kancelarii Prezydenta RP pismo ws. odwołania ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego - Adama Bodnara. "Począwszy od 13 grudnia 2023 r. Minister Sprawiedliwości oraz jego współpracownicy dopuszczają się oczywistego i rażącego naruszenia prawa" - czytamy w treści, gdzie wypunktowano czołowe "osiągnięcia" Bodnara.

Autor: Anna Zyzek

Dziś o godz. 12:00 niezależni prawnicy złożyli w Kancelarii Prezydenta RP - zgodnie z zapowiedzią - pismo ws. odwołania ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.

Reklama

Prawnicy alarmują

Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski, Ad Vocem i Sędziowie RP piszą w dokumencie o aktach bezprawia, jakiego od 13 grudnia 2023 roku dopuszcza się Adam Bodnar i podlegli mu ludzie. 

Portal Niezalezna.pl dysponuje całą treścią przekazanego dokumentu. Przytaczamy ją poniżej. 

"Szanowny Panie Prezydencie,

my niżej podpisani, przedstawiciele organizacji zrzeszających przedstawicieli zawodów prawniczych, zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o podjęcie pilnej reakcji wobec aktów łamania prawa przez obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości, które godzą w zasadę niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów.

Począwszy od 13 grudnia 2023 r. Minister Sprawiedliwości oraz jego współpracownicy dopuszczają się oczywistego i rażącego naruszenia prawa, czego najbardziej rażącymi przykładami są: bezprawne uniemożliwienie pełnienia funkcji Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Barskiemu, odwoływanie prezesów sądów z naruszeniem prawa, dyskryminowanie sędziów powołanych przez Pana Prezydenta po 2018 r. przez uniemożliwianie im orzekania w sprawach istotnych z punktu widzenia władzy wykonawczej. Obecnie Minister Sprawiedliwości prowadzi prace legislacyjne nad projektem ustawy „o przywróceniu ładu konstytucyjnego w sądownictwie”, która zupełnie otwarcie zmierza do zakwestionowania fundamentalnej zasady nieusuwalności sędziów i narusza konstytucyjną prerogatywę Prezydenta.

Kolejnym aktem bezprawia były decyzje Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu Sędziego Piotra Schaba z funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz Sędziego Przemysława Radzika z funkcji Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Sędziowie Piotr Schab i Przemysław Radzik od wielu lat bezkompromisowo sprzeciwiają się aktom łamania prawa i anarchizacji sądownictwa, za co stają się obiektem represji w postaci licznych postępowań dyscyplinarnych i karnych. Podkreślamy, że zgodnie z art. 112 § 3 ustawy z 27 lutego 2001 r. – prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 334) Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz dwóch Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego
Sędziów Sądów Powszechnych powołuje Minister Sprawiedliwości na czteroletnią kadencję.

Żaden przepis prawa nie przewiduje możliwości odwołania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego Zastępców, co było świadomym zabiegiem ustawodawcy, mającym na celu zagwarantowanie ich niezależności w pełnieniu funkcji. Przedstawiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości argumentacja o rzekomej luce w prawie oraz „wykładnia”, zgodnie z którą mimo braku ustawowej podstawy wywodzi się uprawnienie do odwołania Rzeczników „z ważnych przyczyn” stanowi wykładnię contra legem, oczywiście niedopuszczalną w świetle art. 7 Konstytucji.

Odwołując się do stosowanych przez Ministra Sprawiedliwości metod wykładni przepisów prawa wskazujemy, że w świetle art. 159 ust. 2 i art. 161 Konstytucji istnieje luka w prawie, gdyż ustrojodawca nie przewidział możliwości odwołania przez Prezydenta RP z własnej inicjatywy ministra, który w sposób rażący i uporczywy narusza porządek prawny. Wnosimy zatem, aby Pan Prezydent rozważył – dokonując wykładni zmierzającej do wyeliminowania tej luki w prawie – odwołanie Adama Bodnara z funkcji Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego".

Dokument podpisali: Adam Jaworski, Wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów „Sędziowie RP”; Łukasz Piebiak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Prawnicy dla Polski”; Andrzej Golec, Prezes Zarządu Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad Vocem.

Autor: Anna Zyzek

Źródło: niezalezna.pl
Reklama