Od 1 marca, jak co roku po waloryzacji, zmianie uległa wysokość dodatków i zasiłków pomocowych. Jednym z nich jest świadczenie wspierające osoby niepełnosprawne. Sprawdź kto i kiedy może się o nie ubiegać.
Po zmianach świadczenie dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością może wynieść maksymalnie 4133,60 zł miesięcznie. To istotna pomoc finansowa, przyznawana niezależnie od dochodu czy aktywności zawodowej. To oznacza, że nieważne ile zarabiasz, możesz nawet nie pracować, ale jeśli jesteś osobą uprawnioną, wówczas co miesiąc należy Ci się ta kwota. Ten dodatek ma na celu poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych.
Świadczenie wspierające niepełnosprawnych należą się osobom, które spełniają kilka warunków. Oto one:
Procedura starania się o świadczenie wspierające składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba uzyskać decyzję od Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. W tym celu należy złożyć wniosek WZON-u, wraz z kwestionariuszem samooceny, kopią orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentacją medyczną.
WZON wyda decyzję i ustali poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki wydane jest orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na siedem lat.
Jeśli mamy już tę decyzję, następne kroki kierujemy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam składamy wniosek poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Możliwe jest również złożenie wniosku przy pomocy bankowości internetowej.
Nie ma obowiązku dołączania do wniosku decyzji wydanej przez WZON. Wystarczy podać jej numer. Ważne, żeby podać numer decyzji, w której WZON ustalił liczbę punktów poziomu potrzeby wsparcia, a nie np. numer orzeczenia o niepełnosprawności.
Ważne: świadczenie wspierające przysługuje nie na podstawie samego orzeczenia o niepełnosprawności, lecz na podstawie decyzji WZON ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Wysokość świadczenia zależy od ilości przyznanych punktów (czyli poziomu potrzeby wsparcia). Jest także powiązana z wysokością renty socjalnej.
W związku z waloryzacją świadczeń od 1 marca, renta socjalna wzrosła do 1878,91 zł. W takiej sytuacji świadczenie wspierające wynosi obecnie:
Świadczenie wypłacane jest w określone dni miesiąca: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22. Termin wypłaty zależy od daty złożenia wniosku oraz zakończenia jego rozpatrywania przez ZUS.