Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Nie doceniono powagi sytuacji". Były wiceprezes Wód Polskich ocenia przygotowania rezerw przeciwpowodziowych

W zbiornikach na Nysie Kłodzkiej należało przygotować większą rezerwę przeciwpowodziową. Powinno się ją tworzyć od otrzymania prognozy opadów, czyli prawdopodobnie już od 9 września – powiedział w rozmowie z Niezależna.pl hydrotechnik, były wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Myślę, że nie doceniono powagi sytuacji jak należy – ocenił.

Powódź w Nysie
Powódź w Nysie
fot. FB - Piotr Smoter radny Nysy

Jak pisaliśmy, w piątek 13 września, gdy zagrożenie powodzią było gigantyczne, nie dość, że żaden ze zbiorników retencyjnych podległych Wodom Polskim na Dolnym Śląsku nie tworzył rezerwy powodziowej, to na dodatek część z nich gromadziło wówczas więcej wody niż wypuszczało. Ta informacja dotyczy zarządzania zbiornikami Topola, Kozielno, Otmuchów i Nysa.

Ekspert podkreślił, że należy wyjaśnić kiedy szczegółowe prognozy IMGiW o nawalnych deszczach pojawiły się w Centrum Operacyjnym Wód Polskich we  Wrocławiu.

Jeżeli pojawiłaby się w poniedziałek 9 września, a było już wtedy wiadomo o niżu genueńskim, absolutnie powinien następować natychmiastowy zrzut wody i przygotowanie dodatkowej pojemności antypowodziowej na tych zbiornikach. Jeżeli prognoza mówi o opadach na poziomie powyżej 100 mm wiadomo, że nastąpią ogromne przepływy. Należało jak najszybciej zwiększyć rezerwę. 13 września Wody Polskie mówiły o rezerwie 136 proc. na zbiorniku w Nysie. Ale są to rezerwy standardowe zgodne z instrukcją GW. Trzeba było jednak budować już od kilku dni ekstrarezerwę na wszystkich zbiornikach na Nysie Kłodzkiej

– powiedział.

„Moim zdaniem należało przygotować większą rezerwę przeciwpowodziową. Nie można w takiej sytuacji kierować się tylko instrukcją gospodarowania wodą. Sterując zbiornikami trzeba mieć na uwadze coraz częstsze zjawiska ekstremalne.  Na anormalne zjawiska trzeba odpowiednio reagować”

– dodał.

 



Źródło: niezalezna.pl,

#powódź

Tomasz Grodecki